Kendinden adezivli kompozit rezinlerin dentine bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of shear bond strength and microleakage of self-adhesive composite resins to dentin
  1. Tez No: 735360
  2. Yazar: ŞİFA AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KAPTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızın amacı, kendinden adezivli 4 farklı kompozit rezinin ve bir geleneksel kompozit rezinin dentine bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı açısından değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 3 farklı kendinden adezivli akışkan kompozit (Vertise™ Flow, Fusio Liquid Dentin, Constic), 1 kendinden adezivli hibrit bulk-fill kompozit (Surefil One), bir geleneksel kompozit (Filtek™ Z250) ve bir universal adeziv sistem (Single Bond Universal) kullanıldı. Çalışmada makaslama bağlanma dayanımı testi için 54, mikrosızıntı testi için 54 toplamda 108 adet daimi molar diş kullanıldı. Makaslama bağlanma dayanımı testi için öncelikle molar dişlerin okluzal yüzeyleri düz dentin yüzeyleri elde etmek amacıyla kesildi. Elde edilen örnekler rastgele 9 gruba ayrıldı (n=6). Kompozitler üretici firmaların önerileri doğrultusunda dentin yüzeylerine çapı 3 mm, yüksekliği 2 mm olan silindirik şeffaf matriks içine uygulandı. Kompozit rezinler uygulandıktan sonra dişler 24 saat distile suda bekletildi. Daha sonra örneklere 5000 devir termal siklus uygulandı. Termal siklus cihazından çıkarılan örneklerin her birine kafa hızı 0,5 mm/dakika olarak ayarlanan test cihazında makaslama kuvveti uygulandı. Makaslama bağlanma dayanımı testinden sonra stereomikroskop kullanılarak tüm numunelerin kırık yüzeylerinin mikromorfolojisi incelendi. Adeziv uygulanmayan kendinden adezivli kompozit rezinlerin makaslama bağlanma dayanımı ölçümleri karşılaştırıldığında Constic grubu (3,22 ± 1,39) diğer gruplardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate 4 different self-adhesive composite resins and a conventional composite resin in terms of bond strength to dentin and microleakage. In this study, 3 different self-adhesive flowable composites (Vertise™ Flow, Fusio Liquid Dentin, Constic), 1 self-adhesive hybrid bulk-fill composite (Surefil One), a conventional composite (Filtek™ Z250) and a universal adhesive system (Single Bond Universal) were used. A total of 108 permanent molar teeth were used in the study, 54 for shear bond strength test and 54 for microleakage test. For the shear bond strength test, the occlusal surfaces of the molar teeth were removed to obtain smooth dentin surfaces. The obtained samples were randomly divided into 9 groups (n=6). Composites were applied to the dentin surfaces in a cylindrical transparent matrix with a diameter of 3 mm and a height of 2 mm in accordance with the recommendations of the manufacturers. After the composite resins were applied, the teeth were kept in distilled water for 24 hours. Then, 5000 cycles of thermal cycle was applied to the samples. Shear force was applied to each of the samples removed from the thermal with a head speed of 0.5 mm/min. After the shear bond strength test, the micromorphology of the fractured surfaces of all samples was examined using a stereomicroscope. When the shear bond strength measurements of self-adhesive composite resins without adhesive application were compared, the Constic group (3.22 ± 1.39) was found to be significantly lower than the other groups.