Farklı yöntemlerle hazırlanan üç farklı kompozit rezinin dentine bağlanma dayanımlarının in vitro değerlendirilmesi
Evaluation of the shear bond strength of three different composite resins to dentin which using different methods:in vitro
- Tez No: 658631
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM HAKAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı, aynı markanın iki farklı tipteki bulk fill kompozit rezini bulk teknik ile ve yine aynı markanın nanohibrit kompozit rezini inkremental teknik ile uygulanarak, dentine olan makaslama bağlanma dayanımlarını değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmada kullanılan 90 adet insan daimi molar dişi mine kalmayacak şekilde dentin yüzeyi açığa çıkana kadar okluzalden aşındırılmıştır. Dişler restorasyonları yapılmak üzere; her grupta 10 adet diş olmak üzere rastgele 9 gruba ayrılmıştır. Dişler hazır hale getirildikten sonra üretici firmanın önerilerine uyarak Single Bond Universal Adeziv (3M ESPE, St. Paul, ABD) uygulanmıştır. Kompozit restorasyonların yapımında çapı 3 mm, yüksekliği 2,3 ve 4 mm olan silindir şeklindeki plastik kalıplar kullanılmıştır. Filtek Z550 Nano Hibrit Universal Restoratif, Filtek Bulk Fill Posterior Restoratif, Filtek Bulk Fill Posterior Flowable kompozit rezinler (3M ESPE, St. Paul, ABD) her grupta farklı teknik ve kalınlıklarda diş yüzeylerine uygulanmıştır. Restorasyonları tamamlanan örnekler oda sıcaklığında 24 saat distile suda bekletilmiştir. Daha sonra universal test cihazına bağlanan örneklere kopma meydana gelene kadar makaslama kuvveti uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis H testi kullanıldı. Farklı kalınlıklarda uygulanan akıcı bulk fill kompozit rezin gruplarında tabaka kalınlığı arttıkça bağlanma dayanım değerlerinde görülen azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Kompozit rezinlerin tabaka kalınlığı arttıkça makaslama bağlanma dayanımı değerleri azalır, ancak bu azalmada istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çalışmamızdaki 4 mm kompozit uygulunan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamasına rağmen nanohibrit kompozit rezin için elde edilen daha yüksek değerler, bulk fill kompozit rezinlerin 4 mm kalınlıklarda yeterli dönüşüm derecesi gösterip polimerize olmasının diş dokularına iyi bağlanabilir olduğu anlamına gelmediğini ve içeriklerinde yapılan değişikliklerin halen istenilen seviyede olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare the shear bond strengths of two different types of bulk fill composite resins of the same brand which using bulk technique and nanohybrid composite resin of the same brand which using incremental tecnique. In this study, 90 extracted human molars were used and removed enamel surface parallel to occlusal surface to expose dentin. The specimens were randomly divided into nine groups, ten samples in every group. After the samples were ready, Single Bond Universal Adhesive (3M ESPE, St. Paul, USA) was applied in accordance with the manufacturer's recommendations. Cylindrical plastic molds with a diameter of 3 mm and a height of 2, 3 and 4 mm were used in the of composite restorations. Filtek Z550 Nano Hybrid Universal Restorative, Filtek Bulk Fill Posterior Restorative, Filtek Bulk Fill Posterior Flowable (3M ESPE, St. Paul, USA) composite resins were applied to dentin surfaces with different techniques and thicknesses in each group. After restorations, the samples were kept in distilled water for 24 hours at room temperature. Shear bond strength was measured by using a universal test machine. The statistical analysis of the results were performed by Oneway Anova and Kruskal Wallis H tests (p0.05). Shear bond strength (SBS) decreases with increasing layer thickness of each composite resin but there was no statistically significant difference. Although there was no statistically significant difference between the groups in which 4 mm composite was applied, the higher values obtained for nanohybrid composite resin show that the polymerization of bulk fill composite resins at 4 mm thickness does not mean that they can be well bonded to dental surfaces. It also shows that the changes made in their contents are not at the wanted level yet.