Alfa bisabolol içeren farklı topikal preparatlarının hazırlanması ve optimizasyonu
Preparation and optimization of different topical preparations containing alfa bisabolol
  1. Tez No: 540905
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öztürk M. (2018). Alfa Bisabolol İçeren Farklı Topikal Preparatlarının Hazırlanması Ve Optimizasyonu. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Teknoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Alfa bisabolol, ana kaynağı papatya (Matricaria chamomilla) olan seskiterpen yapıda bir alkoldür. Çiçeksi bir kokuya sahip olan alfa bisabolol, yağda çözünür bir kimyasaldır. Bu çalışmada alfa bisabolol için analitik yöntemin validasyonu gerçekleştirilip alfabisabololün tek etkin madde olarak kullanıldığı yarı katı topikal formülasyonlar hazırlanmıştır. Formülasyonlar, Franz difüzyon hücresi metodu ile in-vitro salım analizi gerçekleştirilmiş, salım kinetikleri hesaplanmış ve kararlılıkları duyusal (görsel, koku, hissiyat) ve objektif ( pH ve viskozite ölçümü) olarak değerlendirmeye alınmıştır. Franz difüzyon hücresi ile yapılan in-vitro salım çalışmalarında, 0.5, 1, 2, 3, 4 ve 5 saatlerde salınan aktif madde miktarı incelendiğinde HPMC jel, Carbomer jel ve Carbomer emuljel formülasyonları en yüksek miktarda salım (HPMC jel değerleri sırasıyla 928,409 µg, 1075,200 µg, 1132,392 µg, 1094,264 µg, 1365,924 µg ve 1427,881 µg; Carbomer jel değerleri sırasıyla 755,881 µg, 1027,541 µg, 1137,158 µg, 1513,668 µg, 1637,583 µg ve 1632,817 µg; Carbomer emuljel değerleri sırasıyla 943,564 µg, 1021,440 µg, 1122,860 µg, 1370,976 µg, 1607,850 ve 1590,276 µg) gerçekleştiren formülasyonlar olmuştur. Carbomer jeli Ksantan zamkı jeli ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bulunan veriler: 2.
Özet (Çeviri)
Öztürk M. (2018). Alfa Bisabolol İçeren Farklı Topikal Preparatlarının Hazırlanması Ve Optimizasyonu. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Teknoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Alpha bisabolol is a sesqiterpen alcohol that mainly obtained from German chamomille (Matricaria chamomilla), is oil soluble and has a floral scent. In tihs project, we validated analytic method for alpha bisabolol and prepared semi solid topical formulations with it as the active molecule. We surveyed the formulations' in-vitro release profile via Franz diffusion cell method and then calculated release kinetics, evaluated ther stability organoleptic (odour, visual, sensory) and objective (pH and viscosity measurments) methods. in-vitro release studies showed that, the highest amount of relased drug is obtained with HPMC gel, Carbomer gel and Carbomer emulgel; relased drug quantity for 0.5, 1, 2, 3, 4 and 5 hours is 928,409 µg, 1075,200 µg, 1132,392 µg, 1094,264 µg, 1365,924 µg and 1427,881 µg for HMPC gel; 755,881 µg, 1027,541 µg, 1137,158 µg, 1513,668 µg, 1637,583 µg and 1632,817 µg for Carbomer gel; 943,564 µg, 1021,440 µg, 1122,860 µg, 1370,976 µg, 1607,850 and 1590,276 µg for Carbomer emulgel.