İnkontinansla ilişkili dermatitin önlenmesinde iki faklı bakım ürününün etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of two different care products for prevention of incontinence associated dermatitis
  1. Tez No: 540906
  2. Yazar: GÜLSÜN ÖZDEMİR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, inkontinans ile ilişkili dermatitin (İİD) önlenmesinde iki farklı bakım ürününün etkisinin incelenmesi amacıyla, deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, üç üniversite hastanesinin nöroloji ve nöroşirürji kliniklerinde yatan ve inkontinansı olan ve bağlamalı alt bezi ile kullanan hastalar, örneklemini ise araştırma kriterlerini karşılayan günde en az 4 kez perine bakımı alan, 132 hasta oluşturdu. Deney grubuna 66, kontrol grubuna 66 hasta alındı. Deney grubundaki hastalara, kullanıma dimethicone içerikli perine bakım mendili ile kontrol grubuna rutinde uygulanan sabunlu su ile perineal bakım verildi. Verilerin toplanmasında 'Hasta Tanıtım Formu', 'İnkontinans ile İlişkili Dermatiti Değerlendirme Ölçeği (İİDDÖ)' ve 'Hasta İzlem Formu' kullanıldı. Verilerin analizi SPSS 24 paket programıyla yapıldı. Deney grubundaki hastaların %31,8'inde (n=21), kontrol grubundaki hastaların ise %40,9'unda (n= 27) İİD geliştiği, İİD gelişimi açısındanher iki grup arasında anlamlı fark saptanmadığı görüldü (X2=1,179; p=0>0.05). İİD'in deney grubunda en fazla genital ile uyluk arasındaki kıvrımda (%15,2), kontrol grubunda labia/skrotumda (%27,3) geliştiği görüldü. Bireysel ve hastalık özellikleri, yaşam bulguları, dışkılama ve perine bakım sayısı, perinenin açıkta kalma süresine göre İİD gelişimi açısından anlamlı fark saptanmadı. Albümin düzeyi, antibiyotik kullanımı, terleme, sıvı ve yumuşak dışkılama sayısına göre İİD gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık görüldü. Sonuç olarak İİD önlenmesinde iki bakım ürünü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen, dimethikone içerikli perine bakım mendili kullanılan hastalarda İİD görülme oranı daha düşüktür. Bu nedenle İİD önlenmesinde kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as an experimental study to investigate the effects of two different care products for prevention of incontinence associated dermatitis (IAD). The domain of the study was formed by the patients who were in-patients in neurology and neurosurgery clinics of three university hospitals, had incontinence and used adult diapers, and the sample was formed by 132 patients who comply with research criteria and receive perineal care at least 4 times a day. Experimental group was 66, control group was 66 patinets.The patients in the experimental group was given perineal care with %3 dimethicone impregnated wipes and the control group was given perineal care with soapy water which is applied to routinely. 'Patient Description Form', Incontinence Associated Dermatitis Evaluation Scale (IADES)' and 'Patient Monitoring Form' were used to collect the data. The analysis of the data was performed with SPSS 24 packet program. It was observed that 31,8 % of the patients (n=21) of the experimental group developed IAD and 40,9 % of the patients (n=27) of the control group developed IAD. But, no significant difference was detected. In the experimental group, IAD was observed to develop on the curve between the genitals and the thigh mostly (%15,2), in the control group, IAD was observed to develop labia/ scrotum (%27,3). The individual, disease characteristics, vital signs, defecation and perineum care numbers, after the care evaporation time patients were observed to have no significance statistically with respect to the IAD development. With respect to the albumin level, antibiotics usage, sweating, numbers of liquid and semi-formed stool, significant difference was observed in terms of IAD development. As a result, although there is no statistically significant difference between the two care products for prevention of IAD, the incidence of IAD is lower in patients dimethicone in wipes. For this reason, it can be recommended to be used for prevention of IAD.