Betonarme kirişlerin cam takviyeli polimer kaplı alüminyum bal peteği (honeycomb) kompozitlerle güçlendirilmesi
Concrete beams strengthened with glass reinforced polymer coated wi̇th aluminum honeycomb composites
- Tez No: 540956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Betonarme yapılarda yatay taşıyıcı olarak görev yapan kirişlerin güçlendirilmesi için birçok farklı yöntem kullanılmıştır. Malzeme biliminde yaşanan önemli gelişmeler sayesinde yüksek dayanım/ağırlık oranına sahip, düşük özgül ağırlığı ve yüksek rijitlik kabiliyeti olan malzemeler üretilebilmiştir. Teknolojinin ilerlemesiyle yaşanan bu gelişmelerle birlikte günümüzde kompozit malzemelerin güçlendirme malzemesi olarak kullanılmasının önü açılmıştır. Malzeme biliminin son gelişmeleri arasında, bal peteği yapılı (honeycomb) kompozitler yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı bal peteği yapılı kompozitlerin güçlendirme çalışmalarına etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda piyasadan alüminyum bal peteği çekirdeğe sahip, yüzeyi cam takviyeli polimer (CTP) ile kaplanmış kompozit paneller temin edilmiştir. Deneysel çalışma için üç adet kontrol betonarme kiriş numunesi, dokuz adet güçlendirilmiş betonarme kiriş numunesi olmak üzere toplamda on iki adet kiriş numunesi üretilmiş ve dört noktalı yükleme testine tabi tutulmuştur. Deney değişkenleri olarak üç farklı bal peteği çekirdek yüksekliğine sahip honeycomb kullanılmış ve çekirdek yüksekliğine bağlı olarak malzeme kalınlığındaki artışın güçlendirmeye etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışma sonucunda bal peteği yapılı kompozitlerin güçlendirme çalışmaları için uygun ve kullanılabilir olduğu gözlemlenmiştir. Çekirdek kalınlığı arttıkça, güçlendirilmiş betonarme kirişlerin kontrol betonarme kirişlerine oranla taşıyabileceği maksimum yük miktarının %14 ile %25 arasında arttığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: bal peteği yapılar, sandviç kompozit paneller, cam takviyeli polimer, CTP, LVDT, betonarme yapılarda güçlendirme, eğilme deneyi
Özet (Çeviri)
Many different methods have been used for reinforcing beams that serve as horizontal conveyors in concrete structures. Thanks to the important developments in material science, materials with high strength / weight ratio, low specific weight and high rigidity have been produced. As technology develops, the improvements have paved the way for the composite equipments to be used as the fortification equipment these days. Recent developments in materials science include honeycomb composites. The aim of this study is to investigate the effect of honeycomb composites on strengthening studies. In line with this aim, composite panels coated with glass reinforced polymer (CTP) with aluminum honeycomb core were used. For the experimental study, three pieces of reference beams and nine pieces reinforced beams were prepared. Totally twelve beams were prepared and tested in a four-point loading test. As a test variable, honeycomb with three different honeycomb core heights was used and the effect of the increase in the thickness of the material depending on the height of the core was investigated. As a result of experimental study, it was seen that honeycomb composites were suitable for reinforcement studies. Depending on the test variable, it was seen that the maximum amount of load that the beams could carry between 14% and 25% increased as the core thickness increased. KEYWORDS: honeycomb structures, sandwich composite panels, glass reinforced polymer, CTP, LVDT, reinforcement in reinforced concrete structures, bending test