Akgöl ve yakın çevresinde yer alan kuvaterner yaşlı sedimanların jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal özelliklerin belirlenmesi (Konya-Ereğli)
Determination of geological, mineralogical and geochemical features of quarternary aged sediments in Akgol and close environments (Konya/Eregli)
- Tez No: 540976
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında Konya/Ereğli Ovasında bulunan Akgöl ve yakın çevresinde geç Miyosen-Kuvaterner yaşlı sedimanların jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal özelliklerin incelemesi için 3 adet el sondajı (ADA, BAĞ, KAR) lokasyonları belirlenmiştir. Bunlardan derlenen örneklerin yaş, tane boyu, mineralojik, ince kesit, XRD ve jeokimyasal analizleri yapılmıştır. Tane boyu analizlerinde tanelerin, tutturulmamış veya yarı tutturulmuş sedimanların ve paleotoprakların bazı seviyelerindeki iyi-orta boylanmış olduğu belirlenmiştir. Petrografik incelemesinde ise çamurlu, siltli ve kumlu seviyelerde yaygın olarak kuvars, feldispat, piroksen, amfibol ve kayaç parçaları (kireçtaşı, metamorfik, volkanik) gözlenmektedir. XRD de ise, kırıntılı taneler özellikle feldispat, kuvars, amfibol, piroksen ve serpantin minerallerinden oluşmaktadır. Kil mineralleri olarak montmorillonit, klorit, illit ve paligorskit miktarları, profillerin çeşitli seviyelerinde değişmektedir. Kimyasal ölçümü sonucu ana element yüzdeleri dikey dağılımda artış-azalma gibi değişiklik göstermektedir. ADA profilinde geç Buzul, Holosen başlangıcı, erken Holosen, orta Holosen, genç Holosen, Geç Buzul Maksimum yaş aralıklarına ayrılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master thesis, 3 hand drilling (ADA, BAĞ, KAR) locations were determined for the investigation of geological, mineralogical and geochemical features of late Miocene-Quaternary sediments in Akgöl and nearby vicinity of Konya / Ereğli Plain. Age, grain size, mineralogical, thin section, XRD and geochemical analyzes were performed. In grain size analysis, it was determined that the grains were well-medium sized at some levels of unattached or semi-anchored sediments and paleotopides. In the petrographic study, quartz, feldspar, pyroxene, amphibole and rock fragments (limestone, metamorphic, volcanic) are observed in muddy, silty and sandy levels. In XRD clastic grains are composed of feldspar, quartz, amphibole, pyroxene and serpentine minerals. The amounts of montmorillonite, chlorite, illite and paligorsite as clay minerals vary at various levels of the profiles. As a result of the chemical measurement, the main element percentages vary as the increase-decrease in the vertical distribution. In the ADA profile, late Glacial, Holocene start, early Holocene, Middle Holocene, young Holocene, Late Glacial Maximum age ranges are divided.