İşyerinde cinsel taciz ile iş doyumu ve işten ayrılma niyeti ilişkilerinin otellerde kadın mutfak çalışanları üzerinde incelenmesi
Investigation of relationship between sexual harassment and job satisfaction and turnover intention on woman kitchen employees in the hotels
- Tez No: 541021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde, cinsel taciz, günlük hayatın her alanında sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, cinsel tacizin görülme oranı üzerine birbirinden farklı araştırmalar yapılmıştır. Fakat otel mutfak çalışanlarına yönelik yapılan cinsel tacizler ve bu tacizlerin çalışanın iş doyumu ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini inceleyen yeterli sayıda araştırma yapılmadığı için bu araştırma yapılmıştır. Araştırma soruları literatürden hareketle oluşturulmuştur. Araştırma hipotezleri ise araştırmanın kavramsal çerçevesine uygun şekilde ortaya konulmuştur. Otel mutfaklarında çalışan kadın personellerin maruz kaldığı cinsel tacizin, iş tatmini ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda otellerde bulunan kadın mutfak çalışanlarından bir anket formu aracılığı ile nicel veriler toplanmıştır. Toplam 400 geçerli anket elde edilmiştir. Çalışma kapsamında toplanan anketlerden elde edilen veriler, SPSS programı ile bulgulara dönüştürülmüş ve analiz sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılan veri analiz teknikleri; geçerlilik, güvenilirlik, faktör analizi ve korelasyon analizidir. Analizlerden elde edilen sonuçlar, araştırmanın hipotezlerini destekler nitelikte bulgulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; işten ayrılma niyeti ile cinsel tacizin birinci boyutu arasında pozitif yönlü, zayıf derecede anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca iş doyumu ile cinsel tacizin ikinci boyutu arasında negatif yönlü düşük seviyede anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, sexual harassment occurs frequently in all areas of daily life. In this context, different researches were conducted on the rate of sexual abuse. However, this research has been carried out because there are not enough studies investigating the effects of sexual harassment against hotel kitchen workers and the effects of these harassment on job satisfaction and job intention. The research questions are based on the literature. The research hypotheses are presented in accordance with the conceptual framework of the research. The aim of this study is to investigate the relationship between sexual harassment, job satisfaction and intention to leave. In line with the purpose of the study, quantitative data were collected from a female kitchen employee in hotels by a questionnaire. A total of 400 valid questionnaires were obtained. The data obtained from the surveys collected within the scope of the study were transformed into findings by SPSS program and the results of the analysis were reached. Data analysis techniques used in research; validity, reliability, factor analysis and correlation analysis. The results obtained from the analyzes were found to support the hypotheses of the study. According to the results obtained; There is a positive, weakly significant relationship between the intention to leave and the first dimension of sexual harassment. In addition, a negative negative correlation was found between job satisfaction and the second dimension of sexual harassment.