Acil servislerde çalışan sağlık personellerine yönelik iş yeri şiddetinin yaygınlığı, belirleyicileri ile iş doyumu ve tükenmişlik üzerine etkisi: Gaziantep ili örneği
Workplace violence against healthcare workers in emergency departments: Prevalence, determinants, and its impact on job satisfaction and burnout – a case study from Gaziantep
  1. Tez No: 996694
  2. Yazar: MELEK KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık personellerine yönelik şiddet çoğunlukla acil servislerde meydana gelmekte olup, ciddi bir küresel halk sağlığı sorunudur. Bu araştırmanın amacı, Gaziantep ilindeki acil servislerde çalışan sağlık personellerine yönelik iş yeri şiddetinin görülme sıklığının ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi ile iş yeri şiddetinin iş doyumu ve tükenmişlik üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Kesitsel çalışma tasarımı kullanılarak yapılan bu çalışma 18 Aralık 2024 ile 05 Mart 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini, Gaziantep ilindeki acil servislerde çalışan toplam 967 sağlık personeli oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak; Sağlık Sektöründe İş Yeri Şiddeti Araştırma Anketi, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanıldı. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare Testi, Mann-Whitney U Testi ve Lojistik Regresyon kullanılarak analiz edildi. İş yeri şiddeti görülme sıklığı %52,5 olarak bulunmuştur. Bunun içinde en yaygın olanı %41,4 ile sözlü taciz olup, bunu %30,6 ile zorbalık/mobbing, %8,4 ile fiziksel şiddet ve %1,0 ile cinsel taciz takip etmiştir. 25-34 yaş grubunda olma, kamu / devlet sektöründe çalışma, iş yerinde şiddet bildirimine ilişkin prosedürlerin olmaması ve iş yerinde şiddetin bildirilmesi için teşvik eksikliği iş yeri şiddeti ile anlamlı olarak ilişkiliydi. Ayrıca, iş yeri şiddetinin acil servislerde çalışan sağlık personelleri arasında yüksek düzeyde duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile düşük düzeyde mesleki başarı ve iş tatmini ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Acil servislerde sağlık personellerine yönelik şiddet oldukça yaygın olup, göz ardı edilemeyecek önemli bir sorundur. Şiddet önleme politikalarının ve önlemlerinin güçlendirilmesine ve olay bildirim sisteminin iyileştirilmesine dikkat edilmelidir. Sağlık kuruluşları, kapsamlı bir iş yeri şiddeti önleme programını uygulayarak iş yeri şiddetini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Workplace violence against healthcare personnel predominantly occurs in emergency departments and represents a serious global public health issue. The aim of this study is to determine the prevalence and contributing factors of workplace violence against healthcare personnel working in emergency departments in the province of Gaziantep, and to evaluate the impact of such violence on job satisfaction and burnout. This cross-sectional study was conducted between December 18, 2024, and March 5, 2025. The study population consisted of a total of 967 healthcare workers employed in emergency departments in Gaziantep. Data collection tools included the Workplace Violence in the Health Sector Survey Questionnaire, the Maslach Burnout Inventory, and the Minnesota Satisfaction Questionnaire. The data were analyzed using descriptive statistics, Chi-Square Test, Mann-Whitney U test, and Logistic Regression. The prevalence of workplace violence was found to be 52.5%. Among the types of violence reported, verbal abuse was the most common (41.4%), followed by bullying/mobbing (30.6%), physical violence (8.4%), and sexual harassment (1.0%). Being in the 25–34 age groups, working in the public sector, the absence of procedures for reporting violence, and lack of encouragement to report workplace violence were significantly associated with exposure to such violence. Furthermore, workplace violence was found to be associated with higher levels of emotional exhaustion and depersonalization, and lower levels of personal accomplishment and job satisfaction among healthcare personnel working in emergency departments. Violence against healthcare workers in emergency departments is highly prevalent and constitutes a critical issue that cannot be overlooked. Emphasis should be placed on strengthening violence prevention policies and improving incident reporting systems. Healthcare institutions can reduce workplace violence by implementing a comprehensive workplace violence prevention program.