Siyasal propagandanın kimlik özelliklerine göre yurttaşlar üzerindeki etkisi: Çankaya Örneği
The effect of political propaganda on citizens according to identity characteristics: Çankaya case
  1. Tez No: 541030
  2. Yazar: TUNCAY SIRAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Siyasal propaganda araçlarının seçmenlerin kimlik özelliklerine göre yurttaşlar üzerindeki etkisini araştırmaya dönük olarak yapılan bu araştırmada ilk olarak seçmen davranışı ve seçmen davranışıyla ilişkin temel kavramlar daha sonrada propaganda ve siyasal propaganda kavramları üzerine literatür taraması yapılmış ve ardından Ankara İli Çankaya İlçesi sınırları içerisinde bir alan çalışması ile konu hakkında sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Seçim ve seçmen kavramlarının siyasette yer almalarının ardından partilerin seçmenlerinin rızası ile iktidarı ele geçirecek olmaları sonucu siyasal partiler seçmenlere yönelik değişik siyasal propaganda faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. Siyasal partiler bu aksiyonlarda bulunurlarken seçmene ulaşabilmek için çok değişik araçlar kullanmaktadır. Bu araçların seçmenlerin kimlik özelliklerine göre etkisinin ne kadar değiştiği sorusu araştırmamızın odak noktasını oluşturmaktadır. Düzenlenen anket ile önce seçmenlerin kimlik özellikleri ortaya çıkarılmış ve bu özelliklerdeki seçmenlerin siyasal propaganda araçlarından etkilenmelerinin farklı olup olmadığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada 400 kişiyle 15 Eylül- 15 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılan anket sonucunda siyasal propaganda araçlarının seçmenler üzerinde etkilerinin farklılık arz ettiği ve bu etkilerin seçmenlerin kimlik özelliklerinden de etkilendiği görülmüştür. Siyasete ilginin daha çok eğitim seviyesi yüksek seçmenlerde görüldüğü ancak propagandalardan ise daha çok eğitim düzeyi düşük seçmenlerin etkilendiği görülmüştür. Bu çalışmada genel olarak anlamda siyasal partilerin siyasal propaganda dönemleri içerisinde kullandıkları araçların seçmenlerde oluşturduğu etmenler ele alınmıştır. Siyasal propaganda araçlarının seçmenlerin kimlik özelliklerine göre seçmenler üzerinde farklı etkilere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to investigate the effect of political propaganda instruments on citizens according to their identity characteristics, fistly, the basic concepts related to voter behavior and voter behavior and then literature and literature on the concepts of propaganda and political propaganda were made and then tried to obtain the results of a field study on the subject in the Çankaya district of Ankara Province borders. After the election and voter concepts have taken place in politics, the political parties will use many means to reach the voters while they perform these activities. The focus of how the impact on voters because of identity characteristics change.With the survey, the identity characteristics of the voters were first revealed and it was tried to finf out if the voters of these characteristics were affected differently by the political propaganda tools. In the study, 400 people were surveyed between 15 September and 15 December. Finally it was seen that the effects of political propaganda tools on voters differed and these effects were affected by the identity characteristics of the voters. .It is seen that interest in politics is seen in more educated voters but less educated voters are affected more by propaganda. In general terms, the effects of political propaganda tools used by political parties on voters have been mentioned. It is concluded that political propaganda instruments have different effects on voters according to the identity characteristics of the voters.