Pilotların çalışma koşullarının yaşam kalitesi üzerindeki etkileri
The effects of pilots working conditions on quality of their life
  1. Tez No: 541036
  2. Yazar: MELİHA APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada pilotların çalışma koşullarının yaşam kalitesi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Çalışma koşulları, bireylerin iş ve yaşam arasında dengeyi sağlamada yardımcı bir işlevselliktir. Bu koşulların çalışanlarda tükenmişlik hissi oluşturmayacak şekilde ayarlanması, örgütlere çeşitli sorumluluklar yüklemektedir. Bu şekilde araştırma kapsamında, ifade edilenlere yönelik literatür taraması yapılmasının yanı sıra, uygulama ile beraber de çalışma niteliğinin geliştirilmesi sağlanmıştır. Araştırmada çalışma koşullarının belirlenmesi amacıyla 18 ayrı havayolu şirketlerinin pilotları ile görüşülmüştür. Çalışma sonucunda temel bileşen analizlerine dayalı olarak kurumun çalışanlara sağladıklarının yeterlilikleri, katılımcıların hayatlarından memnuniyetleri, stres durumları, mesleki yetkinlikleri ve iş emniyeti hakkındaki düşüncelerinde farklılıklar belirlenmiştir. Aynı zamanda katılımcıların meslekte harcadıkları ve harcayacakları süre ile doğrudan kuvvetli bir ilişkisi olduğu görülmektedir. Katılımcıların ifadelerinden de anlaşıldığı üzere pilotluk mesleğinde deneyim sahibi olan kişilerin mesleki açıdan tükenmişliklerinin kişisel hayatlarından memnuniyetlerine de yansıdığı görülmüştür. Katılımcıların medeni hallerinin ve cinsiyetlerinin ise belirgin bir etkisinin görülmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of working conditions of the pilots on quality of life are examined. Working conditions are an functionality that helps individuals to balance work and life. Adjusting these conditions in a way that does not create a sense of burnout in employees raises various responsibilities to the organizations. In this way, in addition to the literature review for those who have been expressed, it was ensured that the working quality was improved with the application. In order to determine working conditions, pilots of 18 different airline companies were interviewed. At the end of the study, based on the basic component analyzes, differences were found in the competencies of the institution's employees, their satisfaction with the lives of the participants, their stresses, their professional competencies and their thoughts on occupational safety. At the same time, it is seen that the participants have a strong direct relationship with the time they spend in the profession and the time they spend. As it is understood from the statements of the participants, it is seen that the professional burnout of the people who have experience in the piloting profession is reflected in their satisfaction with their personal lives. It was determined that the marital status and gender of the participants did not have a significant effect.