Devlet yardımlarının AB rekabet politikası açısından değerlendirilmesi: Ekonometrik bir analiz
Evaluation of state aids in terms of EU competition policy: An econometric analysis
- Tez No: 541041
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ATİK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 183
Özet
Devlet yardımlarının, AB rekabet politikaları açısından değerlendirilmesi, AB'nin uluslararası piyasalarda önemli bir oyuncu olması sebebiyle, devlet yardımları ile uluslararası rekabet gücü arasındaki etkileşimi ortaya koyabilmek açısından önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, devlet yardımları uluslararası rekabet gücü etkileşimini belirlemek amacıyla, ekonometrik bir çalışma yapılmıştır. Uygulamada, 14 AB ülkesi için, AB'nin Temel Amaçlı Yardımları ile Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü'nün (IMD) Dünya Rekabetçilik Endeksine (WCI) ait verilerin kullanıldığı, bir Panel Veri Analizi yapılmıştır. Analizde, sırasıyla, Panel Eş-Bütünleşme Analizi, Tam Düzeltilmiş En Küçük Kareler Yöntemi (FMOLS), Hata Düzeltme Modelleri (VECM) ve Wald Katsayı yöntemleri kullanılmıştır. Uygulama sonuçlarına göre, AB ülkelerinin uluslararası rekabet gücündeki bir artışın, Toplam Devlet Yardımları değişkenine ve diğer birçok devlet yardımı değişkenlerine yapılacak harcamaları, uzun dönemde arttırıcı öncül etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Yine, söz konusu, arttırıcı etki kısa dönemde de, uluslararası rekabet gücü ile Toplam Devlet Yardımları değişkeni ve Bölgesel Kalkınma Yardımları değişkeni arasında, uluslararası rekabet gücü öncülüğünde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of state aid in terms of EU competition policies is important in terms of demonstrating the interaction between state aid and international competitiveness as the EU's important role in international markets. In this contex, an econometric study was conducted in order to determine the interactions of state aid and international competitiveness. In the application, a Panel Data Analysis was conducted for 14 EU countries, using the data of Aids by Main Objectives of EU and the World Competitiveness Index (WCI) of the International Management Development Institute (IMD). In the analysis, Panel Co-integration Analysis, Fully-Modified Least Squares Method (FMOLS), Error Correction Models (VECM) and Wald Coefficient Test were used respectively. According to the results of the application, it was found that an increase in the international competitiveness of EU countries, have had a long-term increase in the effect on the premise to the total State Aids variable and many other state aid variables. Also in the short term, the enhancing effect has also been observed in the leadership of international competitiveness between international competitiveness and the variable of“Total State Aids”and“Regional Development Aids”variable.