ORS fabrikası özelinde polatlının işçileşmesi: Üretim ilişkilerindeki değişimin, üstyapı, ideoloji ve toplum hayatı üzerindeki etkileri
In ORS case, transition of provincializm to proletarian class in polatli: The effects of the change in relations of product on superstructure, social life and ideologies
  1. Tez No: 541040
  2. Yazar: AYHAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tezin odak noktası, değişen üretim ilişkilerinin toplumsal hayata ve ideolojilere ne ölçüde etki ettiğidir. Çıkış noktası olarak üretim ilişkilerinin üst yapı üzerindeki belirleyiciliğini tartışan tez, üretim ilişkilerinin toplumsal hayat ve buna ilaveten din, milliyetçilik, paternalizm gibi ideolojilerde asıl belirleyici olduğu fikrini savunmaktadır. Tez nitel araştırma yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırma sahası olarak Polatlı'nın seçilmesinin ana sebepleri; köylülük, işçi-köylülük ve işçiliğin dönüşümünün, çok uzun bir zamana yayılmadan meydana gelmesi, bu değişimin takibinin kolay olması ve araştırmada detaylıca bahsedilen 2015 metal grevine doğrudan iştirak etmesidir. Araştırmada evrenimizin ana odağı geçmiş ve güncel 'Ortadoğu Rulman Sanayi işçileridir
Özet (Çeviri)
The focus of the thesis is the effect of the relations of products on social life and the ideologies. As a starting point, thesis discuss the determiner of relations of product on superstructure and reveal that relations of products is the main determiner on the social life and ideologies like religion, nationalizm and paternalism . Thesis was constituted by using qualitative research. The reason of chosing Polatlı as searching sector is to have the possibility of observing the transiation of provincializm to proletarian class and participation of ORS to the Metal workers strike in 2015. As told, searching base of our thesis is ORS workers. During the thesis, we interviewed with 220 workers