Investigation of fatigue and durability properties of concrete containing recycled concrete aggregate
  1. Tez No: 541075
  2. Yazar: AHMET ONUR PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Nüfus artışı ve inşaat sektöründe son yıllarda beklenenin çok üzerinde gerçekleşen büyüme doğal kaynakların hızlanarak tükenmesine neden olmaktadır. Bu durumun istenilen sürdürülebilirlik ve çevresel perspektif açısından çelişki oluşturması sebebiyle, geri dönüşümlü agregaların atılması yerine yapısal betonlarda kullanılması adına önemli çabalar gösterilmektedir. Bu çalışmada dört farklı ikame seviyesi (0, 50, 75, 100\%) ve iki farklı su-çimento oranı kullanılmıştır. Ayrıca, geri dönüşümlü agregaların curuf ile bulamaç haline getirilerek beton karışımında kullanılması ile iyileştirme sağlanması hedeflenmiştir. Aynı zamanda, geri kazanılmış agregaların biodepozisyon adı verilen daha sofistike bir yöntemle iyileştirilmesi hedeflenmiş, SEM analizleri ve mekanik testlerle inceleme yapılmıştır. Dinamik yüklemeler altında geri dönüşümlü agregaların davranışını izlemek üzere eksenel basınç altında iki farklı maksimum yük seviyesinde (0.85 ve 0.75) yorulma testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak geri dönüşümlü agregaların betonda kullanımı sonucu hem mekanik hem durabilite özelliklerinde düşüş gözlenmiştir. Bulamaç uygulaması sonucu verimli olduğu gözlenmiştir. Biodepozisyon uygulaması sonrası agregaların su emme değerlerinde iyileşme ve 28 günlük basınç değerlerinde de iyileşme olduğu görülmüştür. Yorulma performans karşılaştırıldığında geri dönüşümlü agrega içeren betonların normal betonlara göre daha zayıf olduğu gözlenmiştir. Kırılmaya kadar olan maksimum döngü sayılarının, geri dönüşümlü agrega içeren betonlarda daha sınırlı olduğu ve normal betonlarda gözlenen şekil değiştirme değerlerine kadar ulaşamadığı görülmüştür. Aynı zamanda normal betonlar daha yüksek rijitlik kayıplarına kadar kırılma yaşamadan dayanabilirken, geri dönüşümlü agregalarda daha düşük rijitlik kayıplarında kırılma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Population growth and construction industry have grown beyond limits in recent decades which lead to depletion of natural resources with increasing pace. Since this resembles a serious conflict with the desired sustainability and environmental perspective, serious efforts are being made to use recycled aggregates in structural concrete rather than dumping in landfills. In this study, four different replacement levels (0, 50, 75, 100\%), two w/c ratios were used. Also mixes containing recycled aggregates were slurry treated with slag when mixing concrete. Also, a more sophisticated method called biodeposition was applied on recycled aggregate specimens and SEM analysis were conducted prior to compressive strength tests on mixes containing bacteria treated specimens. Fatigue strength tests under uniaxial compressive loading with two different S$_{max}$ values (0.85 and 0.75) were applied on specimens to monitor the effects of recycled aggregates on fatigue behavior of concrete. Incorporation of recycled aggregates into concrete adversely affected the mechanical properties. Slurry treatment were found to be effective on both mechanical performance and durability. Biodeposition treatment was found to be effective in decreasing the water absorption of recycled aggregates. Fatigue performance of concrete containing recycled aggregates was found to be lower than natural concrete. Number of cycles to failure was more limited for recycled aggregate specimens and these specimens were not able to withstand higher strain development and failed after a less loss of stiffness with respect to natural concrete specimens and also slurry treated specimens.