Bazı kuru fasulye çeşitlerinde (Phaseolus vulgaris L.) bakteri aşılama ve azot dozlarının verim ve verim unsurları üzerine etkisinin belirlenmesi
The effect of bacterial inoculation and nitrogen doses on yield and yield components on common beans (Phaseolus vulgaris L.).
  1. Tez No: 541076
  2. Yazar: AYNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEFHAR GÜLTEKİN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, 2018 yılı ilkbahar ve erken yaz yetiştirme döneminde Diyarbakır koşullarında, bazı fasulye çeşitlerinde (Göynük 98 ve Cihan) azot ve bakteri (0, 4, 9, 12 kg/da, bakteri aşılama (Rhizobium phaseoli) ve bakteri + 4 kg/da) uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Parseller 4 muzunluğunda ve sıra arası 70 cm olarak düzenlenmiştir. Ekim 13 Nisan 2018 tarihinde yapılmıştır. Araştırmada bitki ağırlığı, % 50 çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, bitkide ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bakla genişliği, bakla eni, tane verimi ve 100 tane ağırlığı özellikleri incelenmiştir. Gübre uygulamalarının bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, bitkide bakla ağırlığı, ve bitkide tane sayısına etkileri önemli bulunmuştur. En yüksek bitki boyu değeri bakteri ve bakteri + 4 kg/da azot uygulamasından elde edilmiştir. Bitkide bakla sayısı en yüksek dekara 4 kg azot uygulamasında saptanmıştır. Tane verimi ve biyolojik verim kontrol grubunda(106.8 kg/da), azot dozları ve bakteri uygulamasına göre daha yüksek bulunmuştur. Tane verimi değerlerimiz Cihan çeşidinde 88.8 kg/da ile Göynük 98 çeşidinde 93.58 kg/da olarak belirlenmiştir. Yüksek sıcaklık ve düşük nem değerleri Diyarbakır ilinde fasulye yetiştiriciliğinde önemli bir kısıtlayıcı faktördür. Verim değerlerinin düşük olması bitkinin iklim koşullarıyla rekabetinin sonucudur.
Özet (Çeviri)
This research conducted in 2018 spring and early summer in Diyarbakir conditions to determine the effect of nitrogen and bacteria applications (0, 4, 9, 12 kg/da, bacteria inoculation (Rhizobium phaseoli) and bacteria + 4 kg/da ) on yield and yield components.on some common bean varieties (Göynük 98 and Cihan). Experiment set out on randomized complete block deisgn by split plot with three replications. The plots designed 4 m length and in 70 cm row spacing. The seeds sowned on April 13. In the study, the days to 50% flowering, days to maturing, plant height, number of branches per plant, number of pods per plant, grain yield and 100 seed weight were examined. The effect of the fertilizer application on plant height, the first pod height, number of pods per plant, pod weight per plant were significant. The highest plant height was obtained from bacteria and bacteria + 4 kg / da nitrogen applications. The highest number of pods per plant was found to be 4 kg of nitrogen per decare. Grain yield and biological yield were higher in the control group than nitrogen and bacteria applications. Climatic condition is an important limiting factor in common bean cultivation in Diyarbakir. Low yield values are the result of competition between plant and climatic conditions.