Mustafa Necati Karaer'in şiiri
  1. Tez No: 54109
  2. Yazar: HULUSİ GEÇGEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Mustafa Necati'nin hayatını, şahsiyetini ve şiirlerini bütün yönleriyle değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışma, iki bölümden meydana gelmektedir.“Hayatı, Şahsiyeti, Eserleri”ismini taşıyan birinci bölümde, Mustafa Necati Karaer'in biyografisi verilmiş, şahsiyet özellikleri ve bunları hazırlayan sebepler tespite çalışılmış ve bütün eserleri kısaca tanıtılmıştır.“Mustafa Necati Karaer'in Şiiri”isimli ikinci bölümde ise, sanatçıya ait bütün şiirler,“metin tahlilleri”doğrultusunda tahlil edilerek, sanatçının şahsî üslûp özelliklerinin tespitine çalışılmıştır. Araştırmamız“Sonuç”,“Ekler”,“Bibliyografya”ve“İndeks”bölümleriyle son bulmaktadır.“Sonuç”kısmında, bir özet verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this two-part study is to assess in all aspects the life, personality and works of the late 19th centry Turkish poet Mustafa Necati Karaer. The first part consists of a biography of the poet entitled 'Life, Character and Works' in which the nature of the man and the reasans for his uniqueness are examined together with a brief introduction to his entire oeuvre. The secand part entetled 'The Poems of Mustafa Necati Karaer' concentrates on examining in detail the individval aspects of his style by means of Text Analysis applied to all the poems. At the end can be found chapters containing a Conclusion, Bibliography, Index and Appendices with a summary the researche's work in the Conclusion section.