Mustafa Necati Karaer, edebi faaliyetleri ve şiirlerinin edebi sanatlar yönünden incelenmesi
Mustafa Necati Karaer: An analysis of his literary works and poetry with respect to figures of speech
- Tez No: 135307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
oz Çalışmamız Cumhuriyet döneminde yaşamış olan Mustafa Necati Karaer'in hayatını, eserlerini, edebî faaliyetlerini ve şiirlerindeki edebî sanatları içermektedir. Mustafa Necati Karaer, 1929 yılında Kayseri'de doğmuş, 20 yıl süren memur hayatından sonra 1969 yılında emekli olmuştur. 14 Mart 1996 tarihinde vefat eden Karaer, ağırlıklı olarak şiir, deneme, makale ve inceleme- araştırma gibi edebî türlerde eserler vermiştir. 1950 yılından 1980 yılının Aralık ayına kadar - yedi yıllık ara haricinde- Hisar dergisinin kurucuları ve yazarları arasında yer almıştır. Karaer, Cumhuriyet dönemi Türk şiiri içerisinde asıl yerini de“Hisarcılar”diye anılan bu topluluk içerisinde bulmuştur. Tezimizde önce hayatını ve eserlerini inceledik. Bu bölüm içerisinde çocukluğuna, askerî hayatına ve emekliliği ve sonrasına, eserlerinin özelliklerine yer verdik. İkinci bölümde edebî faaliyetlerini inceledik. Üçüncü bölümde ise, bir şairin eserlerini anlamanın ve değerlendirmenin önemli tutamaklarından birisi olduğunu düşündüğümüz edebî sanatlar incelemesine yer verere, onun şiirlerini edebî sanatlara göre tasnif ettik. Sonuç bölümünden sonra Karaer hakkında yazılan yazıları listeleme yöntemiyle belirttik. Faydalanılan kaynaklan“kitaplar, ansiklopediler, tezler, gazete ve dergilerdeki yazılar”sırasıyla gösterdik. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study contains the life, works, literal activities and literal art in the poems of Mustafa Necati Karaer who lived during the republic period. Mustafa Necati Karaer, born in 1929 in Kayseri, following 20 years of goverment work he retired in 1969. Karaer, died on March 14, 1996, mainly concentrated on poems, essays, research type literal works. He was among the charter members and writers of Hisar magazine between 1950 and december 1980 except for 7 years. Karaer, included himself in the group called“Hisarcilar”during the Republic period by this means. In our study, we firstly examined his life and works. In this part we included the properties of his works during childhood, military life and retirement period. In the second part we examined the isteral activities. In the third part, we included the literal art examination which we think is the most important point in understanding a poets works then we separeted his poems by literal arts type. Folllowing the final part we listed the writings about Karaer. We demonstrated the references books, enciylopedics, thesis journals and magazines. IV