Mustafa Necati Karaer'in şiirlerinde imaj dokusu
A Study of the images in Mustafa Necati Karaer's
  1. Tez No: 188231
  2. Yazar: RAMAZAN NAZLIGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZETMUSTAFA NECAT KARAER' N Ş RLER NDE MAJ DOKUSUNAZLIGÜL, RamazanYüksek Lisans-2005Türk Dili Ve EdebiyatıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Saadettin YILDIZTez, Mustafa Necati KARAER' in Şiirlerindeki maj Dokusu' nun incelenmesidir. Tezüç bölümden oluşmaktadır. Giriş mahiyetindeki birinci bölümde şairin hayatı, kişiliği veeserleri ele alındı. Bu bölümde yapılan çalışmanın amacı şairin nasıl bir hayat yaşadığı ve buhayatın şairin edebi kişiliğine nasıl yansıdığının ortaya konmasıdır. Çalışmanın bu bölümü hersanatçının, eserlerinde yaşantısının izlerinin bulunduğu kabul edilerek yapılmıştır. Çalışmayıyapmaktaki amacımız da yaşantıyla ve kişilikle eserlerin ilişkisini kurmaktır.kinci bölümde, şairin şiirle olan ilişkisinin başladığı zamandan son anına kadar geçensüre içerisinde şiirinde nasıl değişme ve gelişme olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bubölümde şairin hazırlık evresinden olgunluğa geçiş evreleri anlatılmıştır. Şiire bakışı ve ondanne anladığının üzerinde durulmuştur. Bu iki kısımda incelenmiştir. Birinci kısımda şairinşairlik devreleri, ikinci kısımda ise şiir anlayışı verilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde şairin hayal dünyasını yakalanmaya çalışılmıştır. Onun hayaldünyasını besleyen, ona yeni dünyalar kurduran unsurların tespiti amaçlanmıştır. Buradanhareketle şairin çevreye nasıl baktığını incelenmiştir. Tezin bu bölümü iki kısma ayrılmıştır.Birinci kısımda imajın şiirdeki yeri ve şiir dili üzerinde durulmuştur. Şairin şiirlerinin imajaçısından incelemesi yapılmıştır. Öncelikle şairin, şiirlerinde, imaj olarak diğerlerinden dahaçok üzerinde durduğu ögeleri tespit edilmiştir. Yrd. Doç. Dr. Saadettin YILDIZ' ın imajodaklanması adını verdiği bu ögeler örneklerle açıklanmıştır. Daha sonra imajlar, yapıbakımından ve muhteva bakımından imajlar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. majlar öncemuhteva bakımından incelenmiştir. Bunlar da alt sınıflandırmalara tabii tutulmuş ve hepsiniörneklerle açıklama yoluna gidilmiştir. Yapılarına göre imajlar bölümünde ise imajlar,?Tamlama Şeklinde Oluşturulan majlar, Çok Katmanlı, Kompleks majlar ve SözSanatlarıyla Oluşturulan majlar? olmak üzere üç grupta ele alınmıştır. Yine bunlar daörneklerle açıklanmıştır.Çalışmanın sonunda Mustafa Necati KARAER' in zengin ve farklı bir hayal gücünesahip olduğunu görülmüştür. Çevresindeki eşyalara hep farklı açılardan bakan sanatçı birkişilikle karşılaşılmıştır. çine kapanık kişiliğinin şiirlerine de yansımasının bir sonucu olarakanlamca kapalı olan şiirlerin, şairin yaşadığı hayattan parçalar alarak çözülmesi yolunagidilmiştir. Yaşadığı çocukluk döneminin izleri hemen her şiirinde kendini göstermektedir.Hayatının özellikle olumsuz yönlerini şiirlerine yansıtan şairin beslendiği bu kaynak onuorijinal ve değişik hayallere yönlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA STUDY OF THE MAGES IN MUSTAFA NECAT KARAER?S POETSNAZLIGÜL, RAMAZANMaster Thesis-2005Turkish Language and LiteratureAdvisor: Saadettin YILDIZ, Assistant ProfessorThis study has been done to evaluate the images in Mustafa Necati KARAER?spoems. There are three sections in this study. Mustafa Necati KARAER?s life, character andwork of arts been told in the first section. Considering every work of art has clues regarding tothe artist?s life, the objective of the first section has been determined as investigating poet?slife and its effects on his artistic character. Changes and improvements at his poems from thebeginning to the end of his life have been studied in the second section. The stages betweenpreparation and maturity period of the poet?s life have been told in this section. The poet?sattitude to and understanding of the ?poem? have been studied in two parts of the secondsection. First part is formed of the stages of the poet?s life and the second part is form of hisattitude to poem.The dream world of the poet is the subject of the third section that is formed of twoparts. The aspects which fed his dream world and helped him to establish new worlds havebeen tried to be identified in this section. This enabled us to understand how he perceived hisenvironment. The first part of the third section tells about the importance of image relevant tothe poem and the language of his poems. His Poems have been studied in this part. Thesubjects which had been prioritised as image in his poems have been identified. Those whichhave been named as ?Focused Images? by Assistant Lecturer Saadettin YILDIZ have beenstudied with samples. The images have been classified into two groups which are relevant tocontent and structure. Both of these two groups have been explained with samples.Consequently, it has been determined that Mustafa Necati KARAER had a rich andoriginal dream world. He saw his environment with a different attitude. His withdrawnpersonality can be felt in his poems and was also felt during this study. Besides, the affects ofhis childhood can be felt in his poems. This was an advantage for him which made him anoriginal poet and led him to the different dream worlds.This study made us to think that work arts of Mustafa Necati KARAER haven?t beenappreciated as they really deserved either during his life or after his death.