Saip Egüz'ün Türk müzik eğitimi'ndeki yeri ve çocuk şarkılarının incelenmesi
The importance of Saip Eguz in Turkish music education and the study of his children songs
  1. Tez No: 541105
  2. Yazar: GİZEM NUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada; Saip Egüz'e ait ansiklopedik bilgi çok sınırlı olduğundan, yakınları ve öğrencileriyle birlikte görüşme yoluyla veriler toplanmış, elde edilen veriler ilgili araştırmalar bölümünde sunulmuştur. İlkokul ve ortaokul kademelerinde müzik derslerine giren sınıf ve müzik öğretmenlerine anket yapılmış, elde edilen veriler doğrultusunda Saip Egüz'e ait özgün okul şarkılarının müzik derslerindeki kullanılabilirliği belirlenmiştir. Saip Egüz'ü ve okul şarkılarını müzik derslerinde kullanım durumlarının tespiti sağlanmıştır. Bu çerçevede Saip Egüz'ün en çok bilinen ve müzik derslerinde en çok öğretilen beş çocuk şarkısı belirlenmiştir. Öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda elde edilen veriler frekans (f), yüzde (%) ile tablolaştırılmış ve sözel olarak ifade edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Saip Egüz'ün öğretmenler tarafından tanındığı ve öğretmenlerin çocuk şarkılarına müzik derslerinde kısmen yer verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Since the encyclopedic knowledge on Saip Egüz is very limited, data were gathered by means of the interview with his / her relatives and students. According to the opinions of the teachers, the availability of Saip Egüz's original school songs in music lessons has been determined. Class and music teachers who entered music classes in primary and secondary schools were surveyed, and the use of Saip Egüz and school songs in music lessons was determined. In this context, the most well-known and most taught children's song in the music classes of Saip Egüz was identified. Some of the data obtained in line with the opinions of the teachers are tabulated with frequency (f), percentage (%) and some of them are verbally expressed. According to the findings, it was determined that Saip Egüz was recognized by the teachers and that the teachers gave some place to in music lessons the children's songs.