Psoriazisli hastalarda odyolojik ve vestibüler değerlendirme
  1. Tez No: 541121
  2. Yazar: ABDULLAH KINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR BUCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Dermatology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Psoriazis, etiyolojisi net olarak bilinmeyen, kerotinositlerin T hücre aracılı hiperproliferasyonu ile karakterize enflamatuar bir deri hastalığıdır. Genellikle vücudun ekstansör yüzeyi ve saçlı deride keskin sınırlı eritemli plak veya papiller üzerinde yerleşmiş parlak sedefi beyaz skuamlarla karakterizedir. İmmun aracılı mekanizmalar ile geliştiğinden 'immün aracılı enflamatuar hastalık' olarak tanımlanan ülseratif kolit, Crohn hastalığı, romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi romatolojik hastalıkların da içerisinde olduğu kronik enflamatuar hastalıklardan biridir. İç kulak otoimmün ataklara karşı duyarlı bir organdır ve sensörinöral işitme kaybı organ spesifik olmayan otoimmün hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilmektedir. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar, psoriazis hastalarında işitme fonksiyonlarını değerlendirmiştir. Fakat psoriazis ve vestibüler fonksiyonlar üzerine çalışma yok denecek kadar azdır. Yapılan çalışmalardan yola çıkarak bu çalışma, psoriazis hastalığının iç kulak işitme fonksiyonlarını ve vestibüler sistem üzerine etkisini araştırmak üzere planlanmıştır. Çalışmamızın amacı; psoriazisli hastalar ile kontrol grubunu saf ses odyometri, yüksek frekans odyometri, DPOAE ile OAE değerlerini ve her iki kulaktaki VEMP değerlerini karşılaştırarak psoriazisin iç kulak vestibulokoklear sistem üzerindeki etkisini değerlendirmekti. Çalışma 43 psoriazis hastası ve 40 kontrol grubu kişi ile yapılmıştır. Çalışma 49 kadın (%59), 34 erkek (%41) olmak üzere toplam 83 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Psoriazisli 22 erkek 21 kadın hasta mevcuttur. Kontrol grubu 14 erkek 26 kadın kişiden oluşmuştur. Çalışmaya katılan kişilerin yaş ortalaması 38,5±17,4'tür. Psoriazisli hastalar ortalama 42,2, kontrol grubu kişiler ortalama 33,5 yaş ortalamasına sahipti. Hastaların tedavi süreleri ve ne zamandır tedavi aldıkları ve zaman içerisinde hangi ilaçları kullandıkları incelenmiştir. Çalışmamızda psoriazisli hastaların ve kontrol grubundaki hastaların saf ses odyometri değerleri,otoakustik emisyon SNR değerleri, VEMP değerleri; cinsiyet, psöriatrik artrit varlığı ve alınan tedavi gibi parametrelere göre ayrı ayrı değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak psoriazis hastalarında iç kulak fonksiyonlarının etkilenimi ve bu olası etkilenimler ile ilişkili olabilecek hastalık özelliklerine yönelik çalışmalara devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is an inflammatory skin disease characterized by T-cell mediated hyperproliferation of kerotinocytes, the etiology of which is unclear. It is usually characterized by glossy skin-pearl white squats and sharp, limited erythematous plaque or papillae on the surface of the extender of the body and the hairy skin. It develops through immune-mediated mechanisms, defined as an 'immuno-mediated inflammatory disease' as rheumatologic diseases such as ulcerative colitis Crohn's disease, rheumatoid arthritis and ankylosing spondylitis. The inner ear is susceptible to autoimmune attacks and sensorineural hearing loss can occur as a complication of organ non-specific autoimmune diseases. Some recent studies have evaluated hearing function in psoriasis patients. However, there is little information about psoriasis and vestibular system. From the studies done before, this study was planned to investigate the effect of psoriasis on middle and inner ear hearing functions and vestibular system. The purpose of our study is to evaluate the effect of psoriasis on the inner ear vestibulocochlear system by comparing pure audiometry, high frequency audiometry, OAE with DPOAE and VEMP values between control group and psoriasis patients. The study was conducted with 43 patients with psoriasis and 40 people of control group. The study consisted of 49 women (59%) and 34 men (41%). There are 22 male and 21 female patients with psoriasis. The control group consisted of 14 males and 26 females. The average age of the participants is 38.5 ± 17.4. The duration of treatment of the patients and the time they were treated and the drugs they were using were noted. In our study, pure audiometry values, otoacoustic emission SNR values, VEMP values of patients with psoriasis and control group were evaulated with comparison of different parameters as gender, presence of psoriatic arthritis and treatment received. In conclusion, studies on the effects of inner ear functions in psoriasis patients and disease characteristics that may be associated with these possible effects should be continued.