Alkol veya madde bağımlılığı tanısı almış hastalarda problem çözme becerilerinin kontrol odağı ile ilişkisi
Relationship between locus of control and problem solving skills patients who are diagnosed with alcohol or substance use disorder
  1. Tez No: 541133
  2. Yazar: MERVE SATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, alkol veya madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastalarda problem çözme becerilerinin kontrol odağı ile ilişkisinin anlaşılmasının tedaviye önemli katkı sağlayabileceği düşünülerek yürütülmüştür. Araştırma, NPİstanbul Beyin Hastanesinde 2017 yılının Mayıs ile Aralık ayları arasında DSM-V tanı ölçütlerine göre alkol ve madde kullanım bozukluğu tanısı konulmuş ve yatarak tedavi gören toplam 73 erkek hasta ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan hastalara, Sosyodemografik Veri Formu, Problem Çözme Envanteri (PÇE) ve Rotter'in İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği (RİDKOÖ) bire bir görüşülürek uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonucuna göre; alkol veya madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastaların problem çözme becerilerinin düşük ve kontrol odaklarının dışsallık özelliği gösterdiği bulunmuştur. Hastaların, yaklaşma-kaçınma, kişisel kontrol ve genel problem çözme becerileri ile kontrol odakları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Hastalar, iç-dış kontrol odaklı olarak gruplara ayrıldığında, dış kontrol odaklı olan hastaların, yaklaşma-kaçınma, kişisel kontrol ve genel problem çözme becerilerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Hastaların demografik özelliklerinden yaş ve medeni durumun problem çözme beceri düzeyi üzerinde, ayrıca yaş ve eğitim düzeyinin kontrol odakları üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a total of 73 male patients who were diagnosed alcohol and substance use disorders according to DSM-V diagnostic criteria between May and December 2017 in NPİstanbul Brain Hospital and were hospitalized. Sociodemographic Data Form, Problem Solving Inventory and Rotter's Locus of Control Scale were administered as one-on-one interviews. According to the results of the analysis; alcohol or substance abuse patients were found to be problematic in their problem-solving skills, while locus of control was found to be externality traits. Patients were found to have positive and significant relationships between approach-avoidance, self-control, and general problem-solving skills. When patients' locus of control were divided into internal and external groups, patients with external locus of control were found to had more problems on approach-avoidance, personal control, and general problem-solving skills. The demographic characteristics of the patients, such as age and marital status lead to a significant difference in the level of problem solving skills. Again, it was found that only the demographic characteristics age and education level of the patients lead to a meaningful difference in the locus of control level, while the other variables did not cause any significant difference.