The comparison of the modernization process in Japan with that in Turkey by means of attire and etiquette
Japon modernleşm sürecinin Türk modernleşme süreciyle kıyafet ve adab-ı muaşeret açısından mukayesesi
  1. Tez No: 541134
  2. Yazar: BURCU SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TURHAN AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
1868'de Japonya tahtına oturan İmparator Mutsuhito, Meiji Restorasyonu'nu başlattı. Ülkesini dışa kapalı, feodal bir orta çağ adasından örnek aldığı Batılı devletler seviyesine çıkarmak için politik, ekonomik ve sosyal birçok değişime gitti. Değişime gidilen konulardan biri de, bu tezin ilk bölümünü oluşturan kılık kıyafet ve adab-ı muaşeret idi. Mustafa Kemal, 1923'te Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden yeni bir Cumhuriyet kurdu. Yeni rejim, laik bir ulus devleti hedefleyen bir dizi politik, ekonomik, sosyal ve dini reforma imza attı. Tezin ikinci bölümü bu reformlardan Türk gardırobunun batılılaştırılması meselesine odaklanmaktadır. Son bölüm ise Türk ve Japon modernleşme süreçlerinin kılık kıyafet ve adab-ı muaşeret açısından karşılaştırmalı bir analizini yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the emperor gained power in 1868, Japan underwent a series of reforms which we call the Meiji Restoration that changed the political, economic and social landscape. During this process, the country transformed from an agrarian country to a thriving manufacturing one, from an isolationist island to a world power. Western science and the Western forms of government were adopted as well as the Western attire and etiquette, the latter being the concern of the first part of this thesis. Mustafa Kemal was a general who founded the Turkish Republic out of the ashes of Ottoman Empire in 1923. Under his guidance, the regime turned to the West and implemented a series of political, economic, social, and religious reforms which aimed to achieve a secular nation-state. The second part deals with the Westernization of the Turkish wardrobe which was among these reforms. The concluding part ventures to analyze Japan and Turkey comparatively, in the ways they proceeded along their projects of modernization, by focusing on their renewed wardrobes and codes of etiquette. This thesis examines how the two countries in question offer significant parallels in some aspects of their modernization processes, yet differ hugely in some others.