Libya'da tarımsal yayımın verimliliği ve etkinliği üzerine eğitimin etkisi
The impact of training on the efficiency and effectiveness of services agriculture extension in Libya
- Tez No: 541146
- Danışmanlar: Prof. Dr. YAŞAR AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışma, tarım rehberi ve Yayım Dairesi Başkanlığı bölümlerinin görüşlerinin incelenmesi yoluyla, eğitimin Libya'daki tarımsal yayımın etkinliği ve etkililiği üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaca ulaşmak için çalışma, eğitim ve insan kaynakları gelişimi ve çiftçilerin eğitilmesi ve yönlendirilmesinde Tarım Rehberinin rolü ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle, bu çalışma, eğitimin tarımsal yayımın etkinliği ve etkiliği üzerindeki etkisini öğrenmemize yardımcı olacaktır. Tarımsal yayımın verimliliğini artırmak için Eğitim ve insan kaynakları geliştirme programcılarına katkı sağladı mı? Sonuçlar, insan kaynaklarının eğitimi ve geliştirilmesi ile tarımsal yayımın etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğuna işaret etmektedir. Mevcut eğitim seviyesi, eğitim sürecinin amaçları ve ilkeleriyle doğru orantılı mıdır? Tarımsal Yayım açısından eğitim ve insan kaynakları geliştirme sürecinin amaçları ve ilkeleri ile bilimsel ve pratik (uygulamalı) kavramlar arasında uygulanacak programcıların eğitim metotları açısından önemli farklılıklar bulunmaktadır. Tarımsal yayım, eğitim programcıları ve insan kaynakları gelişimi için etkili olan etkili tarımsal yayım performansı nedir? Bir yandan eğitim ve insan kaynakları gelişimi arasındaki ilişki ve tarımsal uzantının etkin performansı, diğer yandan, mevcut tarımsal uzantının, eğitim programcılarının ve insan kaynakları gelişiminin etkisiz olduğunu ve mantıklı sonuçların ortaya çıktığını göstermektedir. Araştırmacı, bu konudaki eğitim konusundaki sürekli ilerlemeyi araştırmış ve eğitim pozisyonunu içerik açısından açıklamıştır. Belirtilen unsurlar arasındaki Mickey etkileşimini ele alarak, genel eğitim sürecini iyileştirmek ve tarım sektöründeki işgücünü eğitmek için bu çalışmadan fayda sağlanabilir, özellikle de tez, bilimsel araştırmayı birbirine bağlayan örgütsel yapıyı temel almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to identify the impact of training on the efficiency and effectiveness of agricultural extension in Libya, through the survey of the views of the agricultural Guide and heads of Department of Extension departments. And the Director of the Agricultural Extension Department, in order for the researcher to reach out to the study, the research problem of these The study is closely linked to training and human resource development and to the role of the agricultural Guide in educating and guiding farmers, so this study will help us to learn the impact of training on the efficiency and effectiveness of agricultural extension, the research problem has been shaped in the form of questions as follows: Did you contribute Training and human resources development programmers to increase the efficiency of agricultural extension? The results were that there were significant statistical differences between the training and development of resources of humanity and the upgrading of the efficiency and effectiveness of agricultural extension, is the existing training level commensurate with the objectives and principles of the training process In agricultural extension? So that there were no substantive differences between scientific and practical (applied) concepts with the objectives and principles of the training and human resources development process in the Agricultural Extension section and the Scientific and practical (applied) concepts and methods of training programmers to be implemented in practice. is effective agricultural extension performance effective for agricultural extension, training programmers and human resources development? The relationship between training and human resource development on the one hand and the efficient performance of agricultural extension, on the other, indicating the ineffectiveness of existing agricultural extension, training programmers and human resource development, demonstrating logical results. The researcher tried and made the continuous progress on training on this job you have to explain the training position in terms of ingredients and dealing with Mickey interaction between the following elements could benefit from this to improve the overall training process and to train the labor force in the agricultural sector, in particular, the thesis is also based on Organizational structure that connects scientific research.