Mesleki stres ve tükenmişlik sendromunun depresyon üzerindeki etkisi: Van ilinde sağlık çalışanları üzerine bir uygulama
Effect on occupational stress and bleeding syndrome depression: An application on health workers in Van
  1. Tez No: 541147
  2. Yazar: MUSTAFA YUNUSOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada mesleki stres ve tükenmişlik sendromunun depresyon üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Çalışmanın amacı son yıllarda sağlık çalışanlarının baş etmek zorunda kaldıkları stres ve tükenmişlik sendromunun depresyon üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada katılımcıların depresyon ölçümleri ile kişilik yapısı, iş yapısı, örgütsel yapı ve yönetim, örgüt içi fiziksel koşullar, genel çevresel koşullar arasındaki ilişki incelenmiştir. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu, stresli olmaları ve demografik özelliklerinin depresyona olan etkileri incelenmiştir. Çalışmanın evrenini araştırmanın gerçekleştiği dönemde Van ilinde yer alan sağlık kurumlarında çalışan bireyler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini 202 kişi oluşturmaktadır. Bilimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Genel tarama modeli nicel yöntemdir. Araştırmada veriler stres değerlendirme ölçeği, tükenmişlik envanteri, depresyon ölçeği ve demografik bilgilerin alındığı kişisel bilgiler formu ile toplanmıştır. Ölçeklerin güvenirlik testleri yapılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin analizinde, istatistiksel veri analiz yöntemi kullanılmış, frekans, aritmetik ortalama, t-testi, korelasyon, regresyon ve anova testleri yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre iş yapısının, örgütsel yapı ve yönetimin, genel çevresel koşulların depresyon üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, tükenmişlik sendromunun ve çalışanların stresli olmaları depresyon düzeylerini artırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu tür araştırmaların daha geniş kitleler üzerinde yapılması ile alan yazına katkı sağlayacağı dikkate değer önerilerdendir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of occupational stress and burnout syndrome on depression are being investigated. The purpose is to investigate the effects of stress and burnout syndrome on the depression that health workers have had to deal with in recent years. In this study, the relationship between depression measures and personality of participants, business structure, organizational structure and management, physical conditions within the organization, general environmental conditions were examined. At the same time, health workers' burnout syndrome, stressfulness and demographic characteristics of depression were examined.. At the same time, health workers' burnout syndrome, stressfulness and demographic characteristics of depression were examined. During the period in which the research was conducted, the employees constituted individuals working in health institutions located in Van province. The sample of the research consists of 202 people. Scanning model of scientific research methods is used. The general scanning model is quantitative. The data of the study were collected through a form of stress assessment scale, burnout inventory, depression scale, and personal information on demographic information. The reliability tests of the surveys were performed. In the analysis of the data obtained from the questionnaires, statistical data analysis method was used. Frequency, arithmetic mean, correlation, regression, t-test, correlation, regression and anova tests were performed. According to the findings from the study show that work structure, organizational structure and management have a significant effect of general environmental conditions on depression, burnout syndrome and employees have increased stress levels and depression levels. It is a remarkable suggestion that such researches will contribute to wider masses and the field.