Mind the gap: Interorganizational ties and dynamics of collaboration in secular and Islamic civil society organizations in Turkey
Boşluğa dikkat ediniz: Türkiye'de seküler ve İslami sivil toplum kuruluşlarında örgütlerarası bağlar ve işbirliği dinamikleri
- Tez No: 541149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma temel olarak, İslami ve seküler sivil toplum kuruluşlarında örgütlerarası bağların ve işbirliklerinin dinamiklerini sivil topum teorisi, sosyal sermaye ve aynı türlük teorisi ışığında anlamayı amaçlamaktadır. Tez bu odak grup özelinde sivil toplum ve devlet arasındaki dengesiz ilişkinin, örgütlerin değer ve meşruluk konseptlerindeki farklılığın ve fonlarla olan ilişkilerinin örgütler arasındaki işbirliklerini etkilediğini öne sürer. Çalışma boyunca öncelikle genel olarak kutuplaşma konseptinden ve özel olarak da İslami ve seküler çatışmasından bahsedilmiştir. Daha sonra sivil toplum kavramsallaştırmasına ve Türkiye'de sivil topluma dair genel bir çerçeve sunulmuştur. 10 farklı kurumdan 10 farklı kişi ile yapılan derinlemesine mülakatlarla analiz, tematik analiz metoduyla gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak çalışma, bu odak grup özelinde, universitelere, kurumsal kapasite desteği veren ve alana dair bilgi üreten ve paylaşan kurumlara olan güven sayesinde, bu kurumların, aralarında dikey bağlar, değer ve kurumsal bağlamda aynı türlük ilişkisi olan kurumlar arasında aracılık sağlayabileceğini savunur.
Özet (Çeviri)
The aim in this study was to understand the dynamics of interorganizational ties and collaborations of Islamic and secular civil society organizations through civil society theory, social capital and homophily theory. The study suggests that in this focus group the unbalanced relationship between state and civil society, the differences of values and legitimacy concept of organizations and their relation to funding affects the collaborations of the organizations. During this study firstly, I have put forward the concept of polarization in general and secular and Islamic conflict in particular. Further I have given a general framework of civil society theoretization and civil society in Turkey and the categorization problem of the institutions. By using in-depth interviews with 10 people from 10 different organizations the study's analysis was conducted with thematic analysis methodology. In conclusion this study suggests that in this particular focus group trust for universities and organizations that provide institutional support and knowledge in the area can be a mediative force in the dialogue of organizations who have vertical ties, value and institutional homophily.