Contact bridge across the border: Syrian women refugees discourse analysis on social relationships
Sınır boyu temas köprüsü: Suriyeli kadın mültecilerin sosyal temas bağlamında söylem analizi
- Tez No: 541148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada amaç, Suriyeli mülteciler ve Türkiyeliler arasındaki gruplar arası iletişim dinamiklerini anlamaktır. Suriyelilerin Türkiyeli insanlara bakışı yardımıyla gruplar arasındaki ilişkilerin düzeyi incelenmiştir. Söylemlerin kırılma noktalarından ve paralelliklerden, söylemlerle inşaa edilen sosyal yapılar analiz edilmiştir. Bu analiz, tehdit algısı, kendini pozisyonlama hali, kurulan ilişkiler ve değişen toplumsal cinsiyet/aile rolleri parametreleri üzeriden kurulmuştur. Kısacası, Suriyeli mültecilerin anlatıları üzerinden sosyal yapıların nasıl yeniden inşaa edildiği ya da nasıl yapı-bozumuna uğradığı tartışılmıştır. Bu çalışmada Istanbul'da ikamet eden 19 Suriyeli kadınla derinlemesine mülakat yöntemi ile görüşmeler yapılmış ve bu görüşmelerin dökümünden elde edilen anlatılar ile Eleştirel Söylem Analizi yöntemi kullanılarak söylem analizi yapılmıştır. Analizlerde Sosyal Temas Kuramı ve Bütünleşik Tehdit Teorisi'nin temel prensiplerinden yararlanılmıştır. Akademik yazında bu kuramlar çoğunlukla yerel grup perspektifinden yazılırken, bu çalışmada Suriyeliler üzerinden okunacaktır. Sonuç olarak, Suriyeli mültecilerin, yerel halk ile başarılı iletişim kuramadığı ve bununla ilişkili olarak Suriyelilerin Türkiyelilere karşı önyargıları olduğu ve yerel halkan tehdit hissettiği sonucu çıkarılmıştır. Öte yandan mevcut aile yapılarının ve toplumsal cinsiyet rollerinin zamanla dönüştüğü ve yapı-bozumuna uğramakta olduğu analiz edilmiştir. Başka bir deyişle, göç ile beraber taşınan kültürler, gelinen coğrafyanın kültürü ile etkileşimi sonucu dönüşmektedir. Dolayısıyla "Berry'nin kültürlenme şemasında teorize ettiği 'entegrasyon' ve 'ayrı durma' halleri olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the purpose is to understand the intergroup contact dynamics between Syrian refugees and Turkish people. The connections between Syrians perception of local people and the level of conducted relationships between groups is examined. By these connections, social structures and constructed perceptions are analyzed via breaking and intersection points of narratives, on the basis of feeling of threat, self-identification, conducted acquaintance and transformations of family/gender structures. So, discourses of Syrians are analyzed to see how narratives reconstruct and deconstruct the existing social structures. For this study, 19 Syrian women in Istanbul are contacted to make in-depth interviews and their narratives are analyzed via the principles of Critical Discourse Analysis (CDA) on the roots of Social Contact Theory (SCT) and Integrated Threat Theory (ITT) from migrated community perspective. In literature, these theories are generally practiced from host community perspective, this research has focused on refugees' perspectives. In results, it is deduced that Syrian refugees are not in a successful contact with locals, accordingly they feel threats and prejudices from Turkish people. In addition, gender structure and the roles of family are gradually being transformed and deconstructed. In other words, by immigration, the features of Syrian culture are also migrated and transformed via host geography's cultural characteristics. Accordingly, it is finalized that acculturation occurred through both integration and separation according to Berry's acculturation schemas.