Sectorization of borders in fight against irregular migration
Düzensiz göçle mücadelede sınırların sektörleşmesi
  1. Tez No: 541152
  2. Yazar: HİLAL IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LAMİ BERTAN TOKUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarih boyunca devletler için sınırlarını korumak en önemli konuların başında geldi. Başlangıçta daha çok askeri amaçlarla sınırlara inşa edilen bariyerlerin, yıllar içerisinde kullanım amacı ve önemi çeşitli değişikliklere uğradı. Soğuk savaşın bitmesi ve globalleşme düşüncesinin ivme kazanması ile birlikte duvarların önemini kaybedeceği ve yok olacağı görüşleri ortaya atılmış olsa da, günümüzde devletler tarafından“duvar korur”düşüncesi benimsenmiş durumda. Düzensiz göç konusunun devletlerin ajandasında başlıca konulardan biri haline gelmesiyle birlikte daha da büyük bir hızla yükselen duvarlar, beraberinde bu sürecin bir sektör haline gelmesini getirmiştir. Bu çalışmada, Roseire ve Ballif'in duvar örme politikası üzerine oluşturdukları teichopolitics teorisi temel alınarak üç örnek ülke üzerinden bir analiz yapılmış ve duvar örme süreçlerinin farklı aktörlerin katkılarıyla birlikte nasıl bir sektör haline gelmiş olduğu incelenmiştir. Aynı zamanda bu sektörleşme süreciyle birlikte atılan adımların, uluslararası insani mekanizmalar çerçevesinde ortaya çıkan sorumluluklara etkileri de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history protecting the borders has been one of the most important issues for the states. The barriers, initially built on the borders for military purposes, have undergone various changes in purpose and importance over the years. Though the idea that the walls have lost their significance, and that they will disappear, with the end of the Cold War and with the acceleration of the idea of globalization was raised, nowadays the attitude“wall protects”is adopted by the states. With the irregular migration becoming a major issue in the agenda of the states, the rise of the walls at an even greater speed has caused this process to become a sector. In this study, based on the theory of teichopolitics established by Rosière and Ballif on the wall-making policy, an analysis was made on three sample countries and it was examined how the wall-making process became a sector with the contributions of the different actors. At the same time, how the steps taken with this sectorization process have the impacts on the responsibilities arising within the framework of international humanitarian mechanisms was also highlighted.