Avrupa Birliği'nde uluslararası göçün güvenlikleştirilmesi
Securization of international migration in European Union
  1. Tez No: 219304
  2. Yazar: SERAP DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÜLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin amacı Avrupa'da uluslararası göçün güvenlikleştirilmesini incelemektir. Bu inceleme yapılırken öncelikle göç ve güvenlik kavramlarının 2. Dünya Savaşı sonrasından günümüze evrimi çalışılacaktır. Bu evrim esnasında göç ve güvenliğin yollarının kesiştiği noktada Avrupa'da göçün nasıl güvenlikleştirildiğine bakılacaktır. Göç ve güvenlik kavramlarının gelişimi kurumsal düzenlemeler ve devlet politikaları açısından kronolojik yöntemle ele alınmaktadır. Göçün güvenlikleştirilmesininin incelenmesi ise eleştirel yöntem, speech act ve Foucault'un söylem analizi yöntemleri ile yapılmaktadır. Ele alınan dönemde göç Avrupa'da öncelikle savaş sonrası kalkınma ve ekonomik büyüme için gerekli görülürken, 1970'lerde ekonomik durgunluğun yaşanılması ile istenmeyen bir olguya dönüşmüştür. Bir refah devleti adası haline dönüşen Avrupa 1970 sonrası artık göçü adasında kaynaklarını paylaşmak açısından istememektedir. Bu nedenle ?Kale Avrupa? mitini yaratmış ve sınırlarının yükselterek yeni göçmenlerin gelişini engellemeye çalışmaktadır. Kavram olarak güvenlik ise Avrupa'da 2. Dünya Savaşı sonrasından günümüze önemli değişikler geçirmiştir. Soğuk Savaş sırasında iki kutuplu dünya düzeninde Avrupa'da güvenlikleştirme devlet üzerine odaklanmıştır. Soğuk Savaş sonrası ise yeni güvenlik gündemi ortaya çıkmış ve temel olarak devletten çok topluma odaklanmıştır. Göç konusu da sosyal güvenlik kavramı içerisinde güvenlik konularının devletten topluma kayması ile güvenlikleştirilmektedir. Avrupa'da göçün güvenlikleştirilmesi üç konu temelinde gerçekleşmektedir. Bu konular; iç güvenlik kimlik ve refah devletidir. Bu bağlamda iç güvenlikleştirmede anlaşmametinleri ve toplumsal aktörlerin söylemleri okunarak güvenlikleştirmenin izi sürülmektedir. Kültürel güvenlik açısından ötekinin yaratılması ve öteki söylemi ile homojenize toplumu yaratmanın incelemesi yapılmaktadır. Refah devleti ile işsizlik ve refah devletinin kaynaklarının paylaşımı konusunda göçmenlerin güvenlikleştirilmesi ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate securitization of international migration in Europe. During this investigation, firstly, evaluation of migration and security from the 2n World War to present will be studied. Secondly, how the migration securitized in Europe will be examined at the point where migration and security intersect in this evaluation process. After that, Conceptual development of Migration and Security will be discussed according to institutional regulation and policy of government with chronological method. Then, securitization of migration is studied by critical, speech act and Foucault's analysis of the speech method. At the beginning of this period, after 2n World War, Migration was a requirement for economic development and growth. However, after the economic stagnation started in the 1970s, it became an undesirable fact. Due to the fact that Europe which became a welfare island, it has not wanted migration not to share the resources of welfare. Therefore, it creates Fortress Europe and strengthens borders to protect itself from new immigrant flows. Also Security, as concept, has changed dramatically in Europe since 2n World War. During the Cold War bipolar world, securitization in Europe primarily focused on state. But after Cold War, the principal focus of the new insecurity is society rather than state. As a result of this, migration could find a place in the new security problematic by being a threat for social security Securitization of the migration in Europe has developed on the basis of three relating themes. These are internal security, cultural security and the crisis of welfare state. Firstly European Union treaties and speech of social actors will be used to define the internal security. Secondly, discourse of“other”is used in order to build homogenized society. To do that, creating“other”is investigated by explaining the securitization of identity. Third and the last theme is the crisis of welfare state. It deals with unemployment and migrants. And also according to this item, immigrants have no legitimate rights for welfare provisions.