Bilgisayar oyunlarının eser niteliği
The work qualification of the computer games
  1. Tez No: 541155
  2. Yazar: TAYLAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Tüm dünya hukuk düzeninde, bilgisayar oyunlarının fikri hukuk alanında hangi eser niteliğinde olduğu ve hangi eser koruması altında korunacağı konusunda bir görüş ve uygulama birliği henüz oluşmamıştır. Tez kapsamında hazırlanan bu incelemede, bilgisayar oyunlarının tanımı, eser sayılması için hangi unsurları sağlaması gerektiği, koruma şartları ve kapsamı, diğer eser türleri ile olan ilişkisi ve o eser tipleri arasında korunamayacağı incelenmiştir. Ayrıca eser niteliğinde olmayan bilgisayar oyunlarının da haksız rekabet altında korunup korunmayacağı da tez konusu kapsamındadır.
Özet (Çeviri)
There is still no opinion and practice unity about under which title of intellectual work computer games can be protected in the whole world legal systems. Within the scope of the thesis, the computer games' definition, the components being accepted as intellectual works, the protection requirements and the extent of protection. The relation between computer games and the other works are analyzed. In Addition, whether computer games assumed not a work is protected under unfair competition or not analysis is involved in this Thesis.