Assessing United Nations Peacekeeping in Democratic Republic of Congo 2013 - 2017
Birleşmiş Milletler'in Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki 2013-2017 Dönemi barış operasyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 541160
  2. Yazar: NURUL FITRI LUBIS
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki (DRC) Birleşmiş Milletler müdahalesinin etkililiği üzerine bir çalışmadır. Bu tezde, Acil Müdahale Tugayı'nın (FIB) kurulduğu 2013 yılı ile Aralık 2017 arasındaki barış koruma operasyonlarının verimliliği gözlem yoluyla analiz edilecektir. FIB, Birleşmiş Milletler tarafından BM Güvenlik Konseyi'nin yetkisiyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusundaki silahlı grupları etkisiz hale getirmek için kurulan ilk birliktir. Bu tez, FIB'nin yasal statüsünü, BM barışı koruma ilkelerinin uygulanmasını ve dış aktörlerin çıkarlarını analiz ederek FIB'nin etkinliğini değerlendirmektedir. Ayrıca, bu tezde ülkenin istikrarını etkileyen faktörlerden olan yönetim sistemi, ekonomik etkenler ve küresel çıkarlar ışığında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki çatışmaların kökeni vurgulanacaktır. Bu sebeplerden dolayı, DRC'deki anlaşmazlıklar yalnızca askeri tedbirlerle çözülemedi. Askeri taktiklerin yanı sıra, anlaşmazlıkları çözmek için siyasi çözümler gibi diğer araçlar da uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The thesis studies the United Nations Peacekeeping in Democratic Republic of the Congo (DRC). The thesis is analyzed through observation the performance of peacekeeping operation in DRC, with particular timeline from 2013, the year when the Force Intervention Brigade (FIB) was established, to December 2017. FIB was the first troop established by the UN through authorization of UN Security Council to neutralize armed groups in eastern DRC. The thesis assesses the effectiveness of FIB by analyzing its legal status, its application in following the principles of the UN peacekeeping, and the interest of external actors. The thesis also highlights the roots conflict in DRC that shows governance system, economic factor and global interest affected the stability of the country. Therefore, conflicts in DRC could not be resolved by military measures alone. Aside from military tactics, the other means such as political solutions could be applied to resolve various disputes.