Deniz yolu taşımacılığında yakıt türü olarak amonyak bazlı yakıtların sürdürülebilirliğe etkisi: Türkiye örneği
Assessing the sustainability impact of ammonia-based fuels in maritime transportation: Example on Turkey
  1. Tez No: 869252
  2. Yazar: MUHAMMET TALHA TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Enerji, Marine Science, Marine, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamındaki Paris İklim Anlaşması'nın uyum sürecini, Türkiye'nin koşullarını deniz taşımacılığı üzerinde, göz önüne alarak teşvik ve strateji uyumluluklarını değerlendirerek araştırmaktadır. Bu tez ile International Maritime Organization (IMO)'ın 2050 yılına kadar karbon emisyonunu sıfıra indirme hedefleri doğrultusunda Türkiye etkisi incelenecek. Fosil yakıtlara karşılık kullanılabilirliği tartışılan ve olumlu olarak değerlendirilen Amonyak'ı gemi yakıtı olarak değerlendirerek, uygulanabilirliğine yönelik gereklilikleri analiz edecek ve Amonyak'ı gemiler üzerinde sürdürülebilir bir yöntem olarak inceleyecektir. Uluslararası anlaşmalar ile çizilen yol haritasının Türkiye nezdindeki karşılaştırması ve gerekliliklerinin analizini yapacaktır. Tüm bu analizler ile de Türkiye'nin bu sürece özel ve kamu sektörleri olarak uyum sürecini pratikleştirmeyi hedefleyecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the process of aligning with the Paris Climate Agreement within the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), specifically focusing on Turkey's conditions and assessing the incentives and strategic compliance in maritime transportation. The study aims to examine Turkey's role in the International Maritime Organization's (IMO) objective to achieve zero carbon emissions by 2050. It does so by evaluating the feasibility of using Ammonia as a ship fuel, considering its potential as an alternative to fossil fuels and analyzing its sustainability on ships. Furthermore, the thesis compares and analyzes the requirements outlined in international agreements concerning Turkey. Ultimately, the research seeks to facilitate Turkey's adaptation process in both private and public sectors, providing strategic recommendations for the utilization of Ammonia and alternative renewable ship fuels.