Anonim şirketlerin haklı sebeple feshi davasındaki fesih dışı çözüm yolları
The solutions except of annulment in the suit for annulment of the joint-stock corporation by just cause
  1. Tez No: 541161
  2. Yazar: BESTE ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Anonim şirketlerin haklı sebeple feshine ilişkin yasal düzenleme, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (“TTK”) m. 531 ile getirilmiştir. Bu düzenleme azınlık hakkı niteliğinde olup, sermayenin onda birini ya da halka açık anonim şirketlerde yirmide birini temsil eden pay sahiplerine tanınmıştır. Tanınan bu hak çerçevesinde söz konusu pay sahipleri anonim şirketin feshini haklı sebebin varlığı halinde talep edebilecektir. Ancak bu noktada mahkeme dava neticesinde, şirketin feshine karar vermek zorunda olmayacaktır. Mahkeme yargılama sonunda bu çalışmamızın da konusunu oluşturan fesih dışı alternatif çözümlere karar verebilecektir. TTK m. 531 ile hâkim haklı sebebin varlığına rağmen davacıların paylarının gerçek değerinin ödenmesi suretiyle şirketten ayrılmalarına veya duruma uygun ve kabul edilebilir bir başka çözüme karar verebilecektir. Söz konusu çalışmamızın içeriği de hâkimin TTK m. 531 kapsamında verebileceği fesih dışı alternatif çözümlere ilişkindir. Bu çalışmamızda söz konusu maddenin hâkime tanıdığı takdir yetkisinin tüm hukuki boyutları ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda söz konusu dava ticaret hukuku çerçevesinde incelenecek ve dava neticesinde gidilebilecek alternatif çözüm yolları detaylıca ele alınacaktır. Sonuç olarak bu hukuki kurum ve sonuçları üzerinde detaylıca durulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The dissolution of joint stock corporations by just (good) cause is regulated in the Art. 531 Turkish Commercial Code (“TCC”) number 6102. This regulation is based on minority rights, and it is granted to shareholders representing one tenth of the capital or one twentieth for publicly open joint stock corporations. The said shareholders may demand liquidation of joint stock corporations for just cause based on such right granted. However, the court will not have to decide on liquidation of corporations as a result of the case. The court, upon judgment, may decide on alternative solutions other than liquidation which also constitutes the subject of this study. As per Art. 531 of TCC, despite the existence of a just cause, the judge may decide on plaintiffs to leave the corporation upon payment of real value of their shares or any other just and acceptable solution. The content of our said study is about alternative solutions other than liquidation which may be decided by the judge under Art. 531 of TCC. This study aims to examine judicial discretion granted to judges by the said article with all legal aspects. In this respect, the said case will be examined based on commercial law and alternative solutions which may be applied as a result of the case will be dealt with in detail. Consequently, this legal body and its results will be discussed in detail.