Anonim ve limited şirketlerin haklı sebeple feshi davasında haklı sebep kavramı ve haklı sebebe ilişkin yargı kararlarının analizi
The concept of just cause in the lawsuit for legal termination of joint stock and limited liability companies and analysis of judicial decisions related to just cause
  1. Tez No: 737542
  2. Yazar: ALPEREN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Şahıs şirketlerinde ve limited şirketlerde 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu döneminde yer alan haklı sebeple fesih kurumu, anonim şirketler için ilk kez 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 531. Maddesinde düzenlenmiştir. 6102 sayılı Kanun'da limited şirketlerin haklı sebeple feshi davası ise, TTK m. 531 hükmüne paralel olarak, 636. maddenin üçüncü fıkrasında düzenlenmiştir. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan çalışmamızın konusunu, anonim ve limited şirketlerin haklı sebeple feshi davasında haklı sebep kavramı ve haklı sebebe ilişkin yargı kararlarının analizi oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızda haklı sebeple fesih davasına ilişkin genel bilgiler, haklı sebep kavramı ve içeriğinin belirlenmesi, haklı sebep hâllerinin sınıflandırılması ve son olarak iki şirket türü açısından da inceleme konusu yargı kararlarından ulaşılan haklı sebebe ilişkin veriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The institution of dissolution by just cause which was regulated only for partnership companies and limited liability companies in the period of the Turkish Commercial Code numbered 6762, is also regulated for joint stock companies for the first time in Turkish Commercial Code numbered 6102. In the Law No. 6102, the lawsuit for dissolution of limited liability companies by just cause is regulated in the third paragraph of Article 636, in parallel with the provision of Article 531. The subject of our study, which is prepared as a master's thesis, is the concept of just cause in the lawsuit for dissolution by just cause in both the joint stock and limited companies and the analysis of judicial decisions on the just cause. In this context, the general information about the lawsuit for dissolution by just cause, the concept of just cause and the determination of its content, the classification of the circumstances that constitute just cause, and finally, the data on just cause obtained from the judicial decisions in terms of both limited liability companies and the joint stock companies are discussed in our study.