Çolpan'ın 'Keça ve Kündüz' roman,(metin, indeks, gramer)(5.cilt)
- Tez No: 54117
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT KAŞGARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2316
Özet
Doktora tezimin konusu Süleyman Abdülhamit mahlaslı Çolpan' an 1937 yılında kaleme aldığı“Keça ve Kündüz”roma nının metin, indeks ve gramer incelemesidir. Sülayman Abdülhamit bu romanını yazdıktan iki sene son ra, Sovyet yönetiminin Türkistan'da 1939 yılında yaptığı aydın kıyımına uğramıştır. Tezimiz bes ciltten oluşmuştur. Birinci cilt transkrip siyonlu metni; ikinci, üçüncü ve dördüncü ciltler indek si; besinci cilt ise grameri ihtiva etmektedir. Tezimizde 4-8 mayıs tarihinde toplanmış olan sürekli Türk Dili Kurultayının da tasdik ettiği, Marmara üniver sitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü' nün düzenlediği sem pozyumda tespit edilen ve“a, b, c, ç, d, e, a. f. g, g, h, x, n, i, j, k, q, 1, m, n, fi o, ö, p, r, s, s, t, u, ü, v. w. y. z”harflerini ihtiva eden 34 harfli çerçeve alfabe dikkate alınmıştır. indeks bölümündeki isim ve fiil eklerinin dizilişleri, ilmî araştırmalarda uygulanan kurallar çerçevesinde yapıl mış olup, indeks bölümünün basında eklerin diziliş listesi veri lmistir. Gramer bölümü; giriş, imlâ özellikleri, ses özellikleri sekil özellikleri ve cümle bilgisi bölümlerinden meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
My doctorate thesis topic is Süleyman Abdulhamit's novel, which is called Keçâ and Kunduz (Morning & Night) that was written in 1937. And my doctorate thesis is its grarnmer research. Süleyman Abdulhamit's nick name is Çolpan. He was killed with an unluckily form like a hundred thousand of Türkistan educated people. My doctorate thesis occurs from five binding; * First binding is a text with trancription * Second, third and fourth bindings are index * fifth binding is grarnmer In my text with trancription I make use of the fo- notic alphabet which prepared by Marmara University. In index part nouns and verbs are put in order with their terminations and orthography additions in a deter minedly order. This arrangement manner is given at the beginning of index part. The grarnmer part occurs from three main title. * Introduction: at this part, there are some knowledges about; Uzbek Turks, the country of Uzbekistan, Uzbek-Turk literature & language and the writer of work, Çolpan. * First part is the properties of orthography * Second part is my doctorate thesis phonetic. * Third part is morphology i e and; * Fourd part includes syntaxe