Eser üzerindeki çoğaltma ile umuma iletim hakkının dijital ortamda ihlali ve hak ihlallerine karşı öngörülen korumalar
Infringement of reproduction right and communication to the public right arising from work in digital domains and protection against infringement
- Tez No: 541172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnternetin yaygın şekilde kullanılması fikir ve sanat eserleri hukuku alanında hak sahiplerine eserlerini sunabilecekleri yeni platformlar yarattığı gibi eserden doğan hakların hızlı ve yaygın şekilde ihlal edilebileceği ortamların da oluşmasına neden olmuştur. Bu nedenle eser sahiplerine sağlanan koruma da bu platformları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlemelerin başında hak sahiplerinin çoğaltma ve umuma iletim hakkı gelmektedir. Tez çalışmamızda da dijital ortamda sıklıkla gündeme gelen çoğaltma ve umuma iletim hakkının kapsamı öncelikli olarak incelenmiştir. Bunu takiben çoğaltma ve umuma iletim hakkının ihlali karşısında hak sahiplerine tanınan hukuki korumalar açıklanmıştır. Bu bölümde özellikle dijital ortamda gerçekleşen ihlallere karşı etkili şekilde mücadele etme amacıyla getirilen uyar kaldır sistemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca 2017 Mayıs ayında kamuya sunulan 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı Taslağında düzenlenen hükümler de tez kapsamında değerlendirilmiştir. Nitekim yayınlanan taslak metinde dijital ortamda hak sahiplerine sağlanan korumayı bir adım ileriye götüren ABD, AB ülkeleri gibi farklı birçok ülkede uygulanan kademeli tepki (graduated response) sistemi öngörülmüştür. Çalışmamızda taslak metinde öngörülen kademeli tepki sistemi yayınlanan şekliyle değerlendirildikten sonra farklı ülkelerde dijital ortamda gerçekleşen hak ihlallerine karşı öngörülen uyar kaldır ve kademeli tepki sisteminin gelişimi yargı kararları ışığında değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmemiz internetin anavatanı olan ABD uygulaması ile AB mevzuatındaki düzenlemeler ile sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte AB mevzuatının üye ülkelerdeki uygulamasına ışık tutma amacıyla Fransa ve Birleşik Krallık uygulamaları da çalışmamızın kapsamı içine alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of Internet has on the one hand created new platforms for the right-holders in the field of intellectual and artistic works law where they can present and benefit from their works; on the other hand, it led to the emergence of domains where the rights arising from the works are at the risk of rapid and widespread infringement. Therefore, the protection granted to the authors is re-adjusted in a way that includes these platforms. The most fundamental regulations are the ones which are related to the right of reproduction and the right to communicate to the public. Accordingly, the scopes of the reproduction right and communication to the public, which are the issues that arise frequently in the digital domain, have been examined in priority in our thesis. Afterwards, the means for legal protection provided to right holders have been explained. This section particularly emphasises“notice and take down”system which is implemented to efficiently fight against violations. Additionally, provisions under the Draft Law, presented to public in May 2017, have been evaluated. The Draft Law sets forth graduated response system, which is applied in many different countries, such as U.S. and EU countries. The evolution of these protection measures in different countries is assessed in the light of court rulings by limiting the subject with the regulations applied in U.S.A and in EU. Furthermore, France and UK practices are also included in our study to shed light on the application of EU regulations in member states.