Fikir ve sanat eserleri üzerindeki mali hakların yasal sınırlamaları
Legal limits on financial rigyhs of intellectual products
  1. Tez No: 120563
  2. Yazar: ABDULLAH KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET“Fikir ve Sanat Eserleri Üzerindeki Mali Hakların Yasal Sınırlamaları”isimli yüksek lisans tez konusu ile, eser sahiplerinin mali haklarının hangi koşullarda ve ne oranda sınırlandırılabileceği incelenmektedir. Anılan yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır.“Fikri Hakların Konusu”başlıklı Birinci Bölümde, hak kavramı, fikri hakların konusunun ne olduğu, insan zekası ile meydana getirilen hangi gayri maddi malların fikir ve sanat eserleri hukuku yönünden eser sayılacakları izah edilmeye çalışılmıştır.“Fikir ve Sanat Eserleri Üzerindeki Mali Haklar”başlıklı ikinci Bölümde; eser üzerindeki mali hakların ne zaman doğacağı, alenileşme kavramı ve 5846 sayılı“Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu”kapsamında eser üzerinde mevcut olan sayılmış mali hakların neler olduğu incelenmektedir.“Eser Üzerindeki Mali Hakların Yasal Sınırlamaları”başlıklı Üçüncü Bölümde ise, ülkemizin yasal mevzuatı ve içtihatlar uyarınca eser sahiplerinin haiz oldukları mali hakların hangi hallerde sınırlandırılabileceği izah edilmektedir. insan düşüncesinin eseri olan ve orijinalliğe sahip olan fikir ve sanat eserleri, gayri maddi mallar olup, aynen maddi mallar gibi koruma altındadır. Bir fikir veya sanat eseri meydana getiren eser sahiplerinin, anılan eserler üzerinde mali ve manevi hakları mevcuttur. Manevi haklar, süreyle sınırlandırılmayan eser sahibinin kişiliğine sıkı sıkıya bağlı olan haklardır. Mali haklar ise, eser sahibine iktisadi kazanımlar sağlayacak nitelikteki haklar olup; bunlar“İşleme”,“Çoğaltma”,“Yayma”,“Temsil”, Umuma iletim“ ile ”Pay ve Takip“ haklarıdır. Eser sahibinin eseri üzerinde mutlak hak sahibi olması, Türk hukukunda ana düşüncedir. Ancak, yasada yazıklı bazı durumlarda, bu haklar toplum kültürünün gelişimi, toplum düzeninin korunması gibi çeşitli mülahazalarla sınırlandırılabilmektedir.n ”Koruma sürelerinden doğan yasal sınırlamalar“ ile eser üzerindeki mali hakların belirli bir süreyle kullanılmasına izin verilmektedir. ”Kamu düzeni nedeniyle getirilen yasal sınırlamalar“ ile kamu düzeni nedeniyle resmi makamlar tarafından eser üzerindeki mali hakların kullanılmasının yasaklanabileceği, sınırlandırılabileceği veya bu otoriteler tarafından eser sahibinin mali haklarının bizzat kullanılabileceği belirtilmektedir. ”Genel menfaat sebebiyle getirilen sınırlamalar“ ile toplum düzeni saikiyle eser sahibinin mali haklarına getirilen sınırlamalarla, toplum kültürünün gelişimi hedeflenmektedir. ”Hususi menfaat sebebiyle getirilen sınırlamaların" ise, bireylerin meşru yollardan elde ettikleri fikir ve sanat eserlerini rahatça kullanabilmeleri için getirilmiş kısıtlamalar olduğu gözlemlenmektedir. Sonuç olarak, eser sahibinin mali hakları, yasalarda açıkça yazılı olmayan hal ve şartlarda sınırlandırılamayacaktır. Anılan hakları en iyi koruyabilecek kişilerin de yine eser sahiplerinin bizzat kendileri veya meslek odaları olduğu kıymetlendirilmektedir. Ayrıca, fikri ürüne saygının geliştirilmesi açısından fikir ve sanat eserleri ile bunlardan istifade sınırlarının bireylere izahı maksadıyla oluşturulacak sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By the master thesis; named as“Legal limits of financial rigts on products of intellectual works”it is examined in which conditions and to what extend the financial rights of the owners of creative works should be limited. The master thesis consists of three sections At the First Section, named as“The Subject of Intellectual Rights”; subjects of the meaning of all rights, of intellectual rights and of non-physical ideas created by human intelligence should be accepted as“products”are examined within the framework of Turkish intellectual property law. At the Second Section, named as“Financial Rights on Intellectual Products”; the formation period of financial rights on products, the concept of publicity, the framework of Law no. 5846 (Code of Intellectual Products), the counted and limited financial rights on products accepted by Turkish law are sub-paragraphs which are briefly explained.“Legal Limits of Financial Rights on Products”is the main issue at the Third Section. In that section, all legal laws and issues related to financial rigths of creative people and legal limits of those people are issued. Intellectual products are protected as being a part of the trade related property. Their characteristics are totally different from the rough material they are shown at. A creative person who creates a product of the fine arts have financial and spiritual (personal) rights on those products. Spiritual rights are those of rights which can not be limited by a time period and connected to the personality of their creators. Financial rights are the rigths which give their creators an amount of economic profits; namely the rights of“Handwork”,“Publish”,“Broadcast”,“Performance”,“Publicity of the Product to the Public”and“Share Holding”. In Turkish law, the owner of the product has unlimited rights on his own created product. However, in such specific cases which are written down at the law, rights can be limited to protect the public order.“Legal limits arising from the time limits of the protection ”is an issue which narrows the financial rights of an owner by a certain period of time.“Legal limits arising from the public order ”is an issue which permits public authority the use of financial rights of owner completely, or permits public authority the inspection of the use of financial rights or permits the authority to use those rights without any permission of the owners.“Limits arising from the common profit ”is an issue which aims to develop the culture of the society by putting limitations to the financial rights of the owners.“Limits arising from the personal profit”is an issue which permits ordinary people to use their purchased products freely. As a result, financial rights of owners can not be limited unless clearly mentioned in law. The protection of those rights can only be done by owners themselves or by non governmental organisations established due to this purpose. Non governmental organisations should be supported by public authorities to give effectivenes of their efforts. TjCYteSKÖCMnMlCUMU»