Öz liderlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir devlet hastanesinde araştırma
Analyzing the relationship between self-leadership and organizational commitment: A research at a state hospital
- Tez No: 541173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN DUYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, öz liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin varlığını araştırmaktır. Günümüzde birçok firma, ekonomik belirsizlik ve şiddetli rekabetin gölgesinde, örgütsel seviyedeki tüm çalışanları, kendi işleri ile ilgili daha fazla sorumluluk almaya iten yeni bir liderlik modeli benimsemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple, geleneksel üst liderlik paradigmasından uzaklaşıp, farklı liderlik davranış türleri arayışına girilmiştir. Bu farklı liderlik türlerinden biri de öz liderliktir. Günümüz şartlarında en uygun lider, başkalarını da kendi liderliğine yönlendirebilen, ayrıca bir yönlendiriciye ihtiyaç duymadan başarıya odaklanabilen çalışana dönüşmüştür. Bu durumda, öz liderlik kavramı ortaya çıkmaktadır. Öz liderlik, özellikle artan esnek çalışma saatleri ve çalışma hayatındaki değişkenlikler düşünüldüğünde, kendisini motive edebilen ve otokontrolü gelişmiş çalışanların önemi dolayısıyla öne çıkmaktadır. Bir diğer önemli konu ise örgütsel bağlılıktır. Örgütsel bağlılık, işten ayrılma, işi yavaşlatma, işten kaçınma ve devamsızlık gibi, işverenler tarafından istenmeyecek davranışların oluşmamasını sağlayan tutumları anlatmaktadır. Çalışanlar birbirlerini etkileyebileceğinden, örgüt içinde bağlılığı gelişmiş çalışanların tespiti ve bunların desteklenmesi önemli hale gelmiştir. Araştırmanın uygulama bölümü için, İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi seçilmiştir. Veriler, yüzyüze yapılan anketler ile elde edilerek, analizi istatistiksel yöntemlerle yapılmıştır. Hasta trafiğinin yoğunluğu nedeniyle 142 çalışana anket uygulanabilmiştir. Veri analizleri, SPSS 20 programında yapılmış, ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmada, öz liderlik ile örgütsel bağlılık arasında orta düzeyde ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin ışığında öz liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki etkileşimin yöneticilere yol gösterici olması ve bu çalışmanın literatüre katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the existence of the relationship between self-leadership and organizational commitment. Nowadays, many firms aim to adopt a new leadership model that drives all employees at the organizational level to be more responsible for their own work, in the shadow of economic uncertainty and fierce competition. For this reason, the traditional upper leadership paradigm has moved away from the search for different types of leadership behaviors. One of these different types of leadership is self-leadership. In today's conditions, the most suitable leader has turned into a worker who can direct others to his leadership and also focus on success without the need for a director. In the first part of this study, leadership, leadership and self-leadership were conceptually addressed and different self-leadership strategies were included. Self-leadership comes to the forefront because of the importance of employees who are motivated and autocontroled, especially considering increased flexibility in working hours and variations in working life. The concept of organizational commitment describes attitudes that prevent the behavior that would not be desired by employers, such as job separation, job slowdown, job avoidance and absenteeism. Since employees can influence each other, it has become important to identify and support employees who are highly committed within the organization. In the second part of this study, the concept of organizational commitment was examined, the main loyalty approaches were discussed and the importance of organizational commitment was mentioned. For the application part of the research, Istanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu State Hospital was chosen. The data were obtained by questionnaires and statistical analysis was performed. Due to the intensity of the patient traffic, 142 employee questionnaires could be administered. Data analyzes were done in SPSS 20 program and the result tables were interpreted. In the study, it is concluded that there is a moderate and positive relationship between self-leadership and organizational commitment. It is envisaged that the interaction between self-leadership and organizational commitment in the light of the data obtained leads the directors.