Orta Anadolu'da Yunan mezalimi
- Tez No: 54121
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKER ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
vı ÖZET Bu çalışmada yakın dönem Türk tarihinin en önemli olaylarından birisi olan kurtuluş savaşı sırasında Türk milletinin maruz kaldığı zulüm, katliam ve soygunu anlatan“Orta Anadolu'da Yunan Mezalimi”adlı eserin tetkiki, değerlendirilmesi ve bugünkü Türk harflerine aktarılması konu olarak ele alınmıştır. Bunlarla birlikte konuya giriş olması açısından başlangıcından Kurtuluş Savaşına kadar Türk- Yunan ilişkileri ele alınarak meselenin daha iyi anlatılmasına çalışılmıştır.Burada incelendiğinde görüleceği üzere Avrupa'nın büyük devletleri Yunanlılar'ı ısrarlı bir şekilde destekleyerek bir büyük ulusu yok etmek üzere kullanmışlardır. Şark meselesinin son aşaması olarak batılı devletlerin kabul ettikleri Türkleri Anadolu'dan atma hayallerinde Yunanlılar'ın ve yerli Rumların gönüllü maşa olarak saldırıya geçmeleri üzerine yaşanan katliam, çalışmaya esas olan dört ciltlik kitabın konusunu teşkil etmektedir. Eserde verilen olaylarla ortaya çıkan sonuç kesinlikle söylenebilir ki yapılan bir işgal veya ilhak hareketinden ziyade Türk'ü bütünüyle imhaya yönelik faaliyetlerdir. Yunan işgali arana alman bütün yerleşim birimlerindeki Türk halfana her firsatta saldırılmış“ölenler ölsün ölmeyenler göçüp başka yere gitsinler”mantığıyla hareket ederek Anadolu'yu da tıpkı Yunanistan'da olduğu gibi Türksüzleştirmeyi amaç edindikleri görülmektedir. Bunların yanısıra insanlara yapılan zulümleri dünya kamuoyuna anlatabilmek amacıyla Ankara' daki hareketin olayları belgelendirmeye giderek“Mezalim Tahkik Heyetleri”kurması tarihi sorumluluk bilincinin bir gösteergesi olarak ele alınmalıdır. Gerek Amerika Birleşik Devletleri'nden o zamanların ifadesiyle“Cemahir-i Müttehidde-i Amerika”dan gelen ve bugünün insan haklan gözlemcilerinin yapüklan çalışmalara benzer faaliyetler yürüten“Amerika Şark-ı Karip Muavenet Komitesi”üyeleri ile çeşitli Avrupa ülkeleri gazetecilerinin Anadolu'da yapılan zulümleri belgelendirip kendi kamuoylarını bilgilendirmeleri çalışmamızın ortaya koyduğu diğer bir husustur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we will try to examine closely and to appraise the book entitled“The Greek Cruelty in The Central Anatolia”dedicsted to the oppresions, crudities, massacres and robberies that have been applied to the Turkish nationality, during the Turkish Independence war, of the most impotant events of the Turkish History,and also, to transfer it to the present Turkish letters. The introduction of the book Concentrates On the Turkish and Greek relations from the begining up to the Independence war to describe that question better. When it examines more carefully, it will be perceived better that by the great powers of Europe, have been supported and employed the Greeks to destroye the Turkish nationality. The book which comprises the four volumes and which is fundemental base for the present study, is about the massacresredlized by the Greeks and Native Rums, acted as a stooge, to rush upon the Turks who by the Great European Powers have been accepted as the final phase of the oriental problem, in their dreams to throw them out from the Anatolia. According to those described in that work, it seems plainly, that all tha activities were directed to wards the destruction of the Turks Completely, on be half of the occupation and annexation. All the Turks inhabited in the units under the Greek occupation were attacked and unnihilated always, with aim to pruty them comletely, in the Anatolia, as well as the Greece, too, and with the opinion of“Those who die, must be died. And that who do not die, must be gone.”Besides,“The Committees of Investigations of Cmelities”established by the movement in Ankara must be considered the indication of historical responsibility to be able to explain the crudities for the public opinion all over the earth. In this connection, we try to demonstrate the activities realized by the members of“The Committere of Assistance For the Oriental Poverties”came from the United Slates of America, as well as the journalists came from the different European Countries, to dooment and to demonstrate these cmelities and oppesions to theirs own public opinions, too.