Eski Anadolu'da sikke tipleri ışığında ana tanrıça mater ikonografisi
Iconography of the mother goddess mater in the light of types ofcoins in ancient Anatolia
- Tez No: 697538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarih öncesi dönemden, günümüze kadar gelen Ana Tanrıça Kybele, Anadolu'nun en önemli ve en eski Tanrıçasıdır. Doğanın doğurganlık ve besleme nitelikleri onunla dile getirilmiş zamanla, bolluk, verimlilik ve ürün kaynağı olma niteliği kazanmıştır. Kökleri Orta Anadolu'ya dayanan ve Kubileya, Matar ya da Meter adı ile bilinen ana tanrıça kültü, ilerleyen zamanlarda Yunan ve Roma medeniyetlerinde yerini Kybele'ye bırakmıştır. Tez çalışmasının esas konusunun oluşturan Ana Tanrıça Meter ya da Magna Mater kültü, özellikle Phrygler döneminde tüm Anadolu'ya yayılmış ve kendini sanat eserlerinde ya da dönemin darphanelerinde basılan sikkelerde göstermiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Neolitik dönemden Roma dönemine kadar olan zaman içerisinde yer alan Ana Tanrıça kültü ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölüm, çalışmanın ana bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde Ana Tanrıça Meter figürü kullanılarak basılmış olan sikkeler bir katalog halinde sunulmuştur. Toplam 59 adet sikkeden oluşan bu katalogda Bithynia, Phrygia, Ionia, Kilikya, Karia, Lydia, Likya, Mysia, Galatia ve Pamphylia bölgelerinde bulunmuş olan Hellenistik Dönem ve Roma Dönemi'ne ait sikkeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mother Goddess Kybele from the prehistoric period to the present day is the most important and oldest Goddess of Anatolia. Fertility and nutritional qualities of nature have been expressed with it and in time, it has gained the quality of being a source of abundance, productivity and product. The mother goddess cult, which has its roots in Central Anatolia and known as Kubileya, Matar or Meter, left its place to Kybele in later times in Greek and Roman civilizations. The Mother Goddess Meter or Magna Mater cult, which constitutes the main subject of the thesis, spread throughout Anatolia especially during the Phrygians period and showed itself in art works or coins minted in the minted houses of the period. In the first part of the study, information about the Mother Goddess cult from the Neolithic period to the Roman period is given. The second part constitutes the main part of the study. In this section, a catalog of coins minted using the Mother Goddess Meter figure is presented. In this catalog consisting of 59 coins in total, there are coins belonging to the Hellenistic Period and Roman Period found in Bithynia, Phrygia, Ionia, Cilicia, Caria, Lydia, Lycia, Mysia, Galatia and Pamphylia regions.