Azotun kışlık kolza çeşitlerinde verim ve verim unsurları üzerine etkisi
Effect of nitrogen on yield and yield components of winter rapeseed varieties
  1. Tez No: 541210
  2. Yazar: MELİH KÖYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET METİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kışlık kolza, son yıllarda ülkemizde önemi her geçen gün artan bir yağ bitkisidir. Bu araştırma, bazı kışlık kolza çeşitlerinde azotun verim ve verim unsurları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada ana parsellerde yer alan 3 kışlık kolza çeşidi (Bristol, Nelson ve ES Hydromel) ve alt parsellere yerleştirilen 5 azot dozu (0, 5, 10, 15 ve 20 kg/da N) kullanılmış ve tarla denemesi bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada azot dozlarının etkisi sadece dal sayısı ve tohum veriminde önemli bulunmuş, çeşitler arasındaki farklılık ve çeşit x azot interaksiyonu ise kapsül uzunluğu dışındaki bütün özelliklerde önemsiz çıkmıştır. Artan azot dozlarına bağlı olarak kolza çeşitlerinde tohum verimi düzenli olarak artmış ve 0 kg/da N dozunda 141.06 kg/da olan tohum verimi, 20 kg/da N dozunda 231.86 kg/da seviyesine ulaşmıştır. Tohum verimi ile bitki boyu (0.390**), dal sayısı (0.423**), kapsül sayısı (0.580**) ve bin tane ağırlığı (0.429**) arasında önemli ve olumlu ilişkiler tespit edilmiştir Tohum verimi üzerine en yüksek doğrudan etkiye sahip özellikler kapsül sayısı, bin tohum ağırlığı ve bitki boyu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Winter rapeseed is becoming increasingly important oilseed crop in Turkey in recent years. This research was carried out to determine the effect of nitrogen on yield and yield components of some winter rapeseed cultivars. A field experiment was carried out with three rapeseed cultivars (Bristol, Nelson and ES Hydromel) allocated to main plots and five nitrogen doses (0, 5, 10, 15 and 20 kg/da) allocated to sub-plots using a split plot design with three replications. The results revealed that the effect of nitrogen doses on yield was significant only for the number of branches and seed yield, but cultivar and cultivar–nitrogen interaction effects were significant just for pod length. In accordance with increasing nitrogen doses, seed yield of winter rapeseed cultivars also increased and the seed yield of 141.06 kg/da at control (0 kg/da N) reached to 231.86 kg/da at 20 kg/da N application. Significant correlations were observed between seed yield with plant height, the number of branches, pod numbers and thousand grain weight. Path analysis revealed that the plant traits with the highest direct effect on seed yield were plant height, the number of branches and thousand grain weight.