Kronik hepatit B tanılı hastalarda hbsag klirensini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The evaluation of the factors affecting hbsag clirens in patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 541228
- Danışmanlar: UZMAN SEZGİN VATANSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: HBsAg seroklirensine etki eden faktörlerin belirlenmesi hedeflenmiştir Yöntem:Temmuz 2000 - Nisan 2019 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde en az 12 ay süre ile takip edilen KHB enfeksiyonlu hastalar alındı. Sirozu tanısı anamnez, klinik, görüntüleme ve laboratuvar değerleri ile konuldu. Çalışma historikal kohort şeklinde tasarlandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS versiyon 22.0 paket program yardımı ile yapıldı. Normal olarak dağıtılmış sayısal veriler ortalama ve standart sapma olarak ifade edildi. Kategorik değişkenler için ki-kare testi kullanıldı. Normal dağılıma uymayan veriler için Mann Whitney U testi, normal dağılıma uygun veriler için Student T kullanıldı. Çok değişkenli analiz Cox regresyon testi ile yapıldı ve p değişkeninin 0.1'den küçük olan değişkenler, bağımsız değişkenleri tanımlamak için modele dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective:In this study, our aim was to determine the factors affecting HBsAg seroclirence in the patients who diagnosed as infection of CHB virus. Method: Cirrhosis was diagnosed by anamnesis, clinical, imaging and laboratory values. The study was designed in the form of a revolutionary cohort.Statistical analysis of data was done on SPSS version with the help of 22.0 package program. Normally distributed numerical data is expressed as average andstandard deviation. Chi-square test was used for categorical variables. Mann Whitney U test for data that does not fit the normal distribution and data for normal distribution Student T was used. Multivariate analysis was performed by Cox regression test and p variable;less than 0.1 were included in the model to define independent variables. p:0.05 was considered statistically significant. Results: In this study, 1875 patients were added that applied to İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hospital Gastroenterology Clinic between July 2000 and April 2019 diagnosed with CHD infection and that were followed up for at least 6 months as outpatient or inpatient.The mean follow-up period of the patients included in the study was 6.4 years, and 1106 (59%) of the patients were male and 768 (%41) of the patients were female.The mean age of the patients was 43.9 ± 14.7 years. Independent samples of the numerical variables used in the study were analyzed by the T Test; statistically significant.reationship was not detected between the age, total bilirubin, serum AST serum ALT levels and HBsAg clearance,respectively p values were found as 0.74, 0.45, 0.77, 0.23. There was a statistically significant relationship between HBsAg clearance and HBV-DNA log levels (p:0,001). As a result of the evaluation of categorical variables used in the study with chi-square test; there were no statistically significant differences between anti-delta antibody positivity, HBeAg positivity, HAI and fibrosis score and HBsAg clearance, p values with sequence were found as; 0.085, 0.07, 0.24, 0.67 . statistically significant difference was found between, receiving oral antiviral therapy, peg interferon therapy, patient sex and cirrhosis status and HBsAg clearance, p values with sequence were found as ;0.001, 0.042, 0.03,0.01.Cox regression method was applied to the data of all patients participating in the study. The statistically significantly variables affecting the HBsAg clearance was detected as receiving oral antiviral treatment, serum HBV-DNA log level, patient sex and cirrhosis status.The p values of these variables are respactively ;0.001, 0.001, 0,036 and 0.024. These results support the status of significance obtained with ''p'' values. Conclusion: In the light of the results obtained in our study, It is thought that receiving oral antiviral treatment, low serum HBV-DNA log level, female gender and absence of cirrhosis can be used to predict the HBsAg clearance and patient prognosis.