Erkeklik rollerini kabullenmenin ve erkekliğe yönelik tehdit algısının üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumları ile ilişkisi
The effect of male role norms and threatened manhood on dating violence at university
  1. Tez No: 541281
  2. Yazar: SERHAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, erkeklik rollerini kabullenmenin ve erkekliğe yönelik tehdit algısının üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumları ile ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca araştırmada üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumlarında, ilişki durumu, ilişkide şiddete maruz kalma ve şiddete başvurma, aile içinde şiddete tanıklık etme ve şiddete maruz kalma durumuna göre bir fark olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın grubu, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi'nde öğrenim gören 510 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak ''Flört Şiddetine Yönelik Tutum Ölçekleri“, ”Erkeklik Rolleri Ölçeği“, ”Erkekliğe Yönelik Algılanan Tehdit Ölçeği" ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; erkek üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumları ile erkeklik rollerini kabullenmeleri arasında olumlu yönde ancak düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Erkek üniversite öğrencilerinin erkekliğe yönelik tehdit algıları ile flört şiddetine ilişkin tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Üniversite öğrencilerinin, demografik değişkenlere göre flört şiddetine yönelik tutumlarında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the attitudes of university students towards dating violence and towards male role norms and threat to manhood was investigated. Also, it was investigated whether the students' attitudes towards dating violence with respect to their dating relation status, exposure to violence in a dating relation and inflicting violence in a dating relation exposure to violence in family and inflicting violence in family or not. The sample of this research consisted of 510 students who study at Gaziantep University during 2016-2017 academic year. In this research, ''The Attitudes towards Dating Violence Scales; Attitudes towards Male Psychological Dating Violence Scale and Attitudes towards Male Physical Dating Violence Scale,“, ''Male Role Norms Scale”,“Perceived Threat to Manhood Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools. During the data analysis, Pearson's Moment Correlation Analysis and t-test were used. As a result of the research, it was determined that university students' attitudes towards dating violence correlated with their perception of masculinity roles positively, lowly and significantly. Perceived threat to manhood did not significantly correlated with attitudes towards dating violence. A significant difference in the students' attitudes towards dating violence with demographic variables was not observed.