21 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili'nin (1-104) sayfaları arası transkripsiyonu ve değerlendirmesi (H. 1128-1129/M. 1716-1717
Transcription and evaluation of Kastamonu Court Record Number 21 (H. 1128-1129/M. 17161717)
  1. Tez No: 541288
  2. Yazar: ERHAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Şerʿiyye sicilleri, Türkiye tarihi açısından zengin bilgi kaynakları konumundadır ve tarih araştırmalarında önemli bir yere sahiptir. Şerʿiyye sicilleri içerik olarak merkezden gönderilen ferman, berat, buyuruldu, iʿlâm ve hüccet ile kadılar tarafından davalarda verilen hükümleri oluşturmaktadır. Şerʿiyye sicilleri Osmanlı Devleti'nin 15. ve 20. yüzyıllar arasındaki kültürünü, hukukunu, içtimâi ve iktisadi yapısını ortaya koyan kaynaklardır. Osmanlı Devleti dönemi kentlerinin tarihini ve kültürünü ayrıntılı bir şekilde ortaya koymak için şerʿiyye sicillerinden mutlaka faydalanılmalıdır. Bu nedenle yerel tarih çalışmalarında şerʿiyye sicilleri ana kaynak görevini üstlenmektedir. Hazırlanan bu tezde 21 numaralı Kastamonu Şerʿiyye Sicili esas alınmıştır. Tezimizin hazırlanma amacı Kastamonu'ya dair tarihi bilgileri gün yüzüne çıkarmak ve Kastamonu'nun siyasi, iktisadi, idari ve hukuki yönlerini ele alarak incelemektir. 21 numaralı Kastamonu Şerʿiyye Sicili H. 1128-1129 / M. 1716-1717 yıllarını kapsamaktadır. Bu sicil defteri Ankara Milli Kütüphane Mikrofilm Arşivi'nde korunmaktadır. 21 numaralı şerʿiyye sicilimizin değerlendirilmesi sonucu Kastamonu'ya ait kazaların, nahiyelerin, köylerin mahallelerin ve divanların adlarına; tereke kayıtlarından da giyim ve süs eşyalarına; silah aletlerine kadar birçok bilgiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Court records are being considered as an important source of information and a reliable source for history researchs. Court records include decisions, laws, announcements and calls given by the times judges kadı. Court records show the Ottoman Empire's culture, law system and management system between 15th and 20th century. Court records should be used in researches. İn this thesis a court report number 21 is used. The purpose of this thesis is to discover and show the history of Kastamonu Thesis also focuses and gives a good information about Kastamonu's political system, law and management policies. In this thesis Kastamonu Court record 1128-1129/M. 1716-1717 is used. This court record could be found and Ankara national library-microfilm archieve. Court record no:21 is used as a source to understand accidents, villages, vicinities and from the material records a good amount of information can be gained about, clothes, accesories, tools and weapons.