Kastamonu ilinin alansal değişiminin belirlenmesi ve peyzaj plan kararlarının alınması
Determination of spatial change of the city of Kastamonu and taking the decisions of the landscape plan
- Tez No: 541317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yüzey alanı dinamik bir yapısı vardır ve bundan dolayı zaman içerisinde değişim eğilimindedir. Yüzey alanı, izleme sürdürülebilir kalkınma ve çevre koruma açısından oldukça önemlidir (Winarso ve Budhiman, 2001; Cetin vd., 2010; Cetin 2015a; Cetin 2015b; Cetin 2016a; Cetin 2016b; Cetin ve Sevik 2016a; Cetin ve Sevik 2016b). Genellikle, yüzey alanı haritaları zemin ölçme yoluyla üretilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle çalışma alanına ait jeoloji, hidroloji, topografik ve toprak haritaları temin edildi. Daha sonra bölgeye ait iklim, flora ve fauna bilgileri toplandı. Elde edilen veriler bilgisayara girililerek Arc GIS yazılımı yardımıyla bölgeye ait haritalar oluşturuldu ve veriler haritalar üzerine işlendi. Çalışmada uydu görüntüleri kullanılarak Kastamonu ilinin yüzey alanı değişim aşamaları incelenmiştir. Çalışmada kullanılan dijital uydu görüntüleri: Landsat 8 OLI/TIRS gürüntüsü; Landsat 7 ETM + görüntüsü; Landsat 5 TM görüntüleri; 4 farklı yıla ait uydu görüntüsü elde edilmiştir. Elde edilen görüntüler ARC MAP programı ile band kompozit işlemleri yapılarak kontrollü sınıflandırma işlemi için ENVI V 5 yazılımı kullanılmıştır. Yapılan sınıflandırma işlemlerinde sınıflandırmanın doğruluğu için bir çok formül kullanılmıştır. Çalışma alanının arazi kullanım türleri ve arazi yüzeyi değişimi belirlemek için kontrollü sınıflandırma teknikleri kullanılmıştır. Calisma sonucunda, Kastamonu kentinin yüzey değişimlerin yıllar içerisindeki büyük farklar ortaya koyulmuştur. ilin değişim aşamaları göz önüne alınarak sağlıklı plan kararların alınması sağlanmıştır. Çalışma alanını için elde edilen veriler ve bilgiler analiz edilip çalışmanın amacı olan geleceğe dair peyzaj plan kararlarının alınması konusunda bir bütünlük içerisinde değerlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The surface area has a dynamic structure, so it tends to change over time. It is very important in terms of monitoring, sustainable development and environmental protection (Winarso and Budhiman, 2001; Cetin et al., 2010; Cetin 2015a; Cetin 2015b; Cetin 2016a; Cetin 2016b; Cetin and Sevik 2016a; Cetin and Sevik 2016b). Its maps are usually generated by ground measurement. It is the scope of research firstly that geology, hydrology, topographical and soil maps of the study area were obtained. After that the information on climate, flora and fauna of the region were collected. The data obtained by entering the computer with the help of Arc GIS software maps of region were created and the data were processed on the maps. In this study, the surface area of Kastamonu was investigated by using satellite images. Digital satellite images used in the study: Landsat 8 OLI / TIRS image, Landsat 7 ETM + image, Landsat 5 TM images, 4 different years satellite images were obtained. Obtained imagines is that ENVI V 5 software was used for controlled classification process by using ARC MAP program with band composite operations. A number of formulates were used for the accuracy of classification in the classification process. Controlled classification techniques were used to determine the land use types and terrain surface changes of the study area. As a result of the great differences between the surface changes of the city of Kastamonu have been revealed over the years. The health of plan decisions for Kastamonu CITY were made Taking into account the stages of change in the province. The aim of the study is to take decisions about the future landscape plan which has been evaluated in a totality according to obtain the data the study area and the information analyzed.