Atriyal fibrilasyon tanısı olan hastalarda uyku kalitesi ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between sleep quality and nutritional status in patients diagnosed with atrial fibrillation.
- Tez No: 541346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü servislerinde ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji servislerinde yatan AF tanısı olan hastalarda beslenme durumunun uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek ve arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı çalışma olarak planlandı ve uygulandı. Araştırma 108 hasta ile gerçekleştirildi. Veri toplamak için“Hasta Bilgi Formu'', ”Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ)'', Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ)'',“Obstrüktif Uyku Apnesi Semptomları Anketi'', ”Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MNA) Anketi-Uzun Versiyonu'' kullanıldı. Verilerin analizi SPSS 22 software programı kullanılarak yapıldı. Araştırmaya katılan Atriyal Fibrilasyon tanısı olan hastaların %47,2'sinin erkek, %52,8'inin kadın ve yaş ortalamasının 68,991±14,024 olduğu saptandı. Hastaların EUÖ ortalaması 12,741±3,487 olarak saptandı ve gün içinde uyuklama ve uykuya eğilim durumlarının yüksek olduğu bulundu. Hastaların PUKİ puan ortalamalarına göre (11,315±3,370) uyku kalitelerinin kötü olduğu tespit edildi. Beslenme düzeyinin belirlenmesi amacıyla uygulanan MNA sonucunda hastaların %13'ü malnutrisyonlu, %57,4'i malnutrisyon riski altında, %29,6'sının normal beslenme durumuna sahip olduğu saptandı. Hastaların malnutrisyon riski ile uyku kalitesi ve gün içinde uykuya eğilim durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,000 < 0,05). Sonuç olarak, atriyal fibrilasyon tanısı olan hastalarda malnutrisyon riski arttıkça, uyku kalitesinin kötüleştiği, gün içinde uykuya eğilim ve uyuklama durumunun arttığı tespit edildi. AF tanılı hastalarda beslenme durumu ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi belirleyecek çalışmalara pek fazla rastlanmadığından daha kapsamlı ve geniş popülasyonda analitik çalışmalarla tekrarlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive study and performed in order to identify the effect of nutritional status on sleep quality and to demonstrate the relationship between them in patients diagnosed with AF and hospitalized at İstanbul University, Institute of Cardiology wards and İstanbul University Cerrahpaşa School of Medicine Department of Cardiology wards. The study included 108 patients. To collect data,“Patient Information Form”,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”,“Epworth Sleepiness Scale (ESS) '', ”Obstructive Sleep Apnea Questionnaire“, ”Mini Nutritional Assessment (MNA) Survey-Long version" was used. Data analysis was performed using SPSS 22 software program. Of the patients diagnosed with Atrial Fibrillation who participated in the study, 47.2% were male and 52.8% were female, and the mean age was 68.991±14.024. The mean ESS score of the patients was 12.741±3.487 and it was found that the patients had high liability to slumber and sleep during the day. Based on the mean PSQI scores (11.315 ± 3.370) of the patients, it was concluded that their sleep quality was poor. The results of the MNA, which was performed to determine the nutritional status, showed that 13% of the patients had malnutrition, 57.4% were under the risk of malnutrition, and 29.6% had normal nutritional status. Statistically, significant difference was detected between the malnutrition risk of the patients and their liability to sleep during the day (p=0.000 < 0.05). In conclusion, it was found that as the risk of malnutrition increases in patients diagnosed with atrial fibrillation, sleep quality deteriorates and the liability to sleep and slumber during the day increases. Since there are not many studies to identify the relationship between nutritional status and sleep quality in patients diagnosed with AF, more extensive analytic studies should be performed on larger populations.