Mezo-sübstitüe BODIPY bileşiklerinin sentezi, fotofiziksel ve elektrokimyasal özellikleri
Synthesis, photophysical and electrochemical properties of meso-substituted BODIPY compounds
- Tez No: 541348
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
BODIPY (4,4-Difloro-4-bora-3a,4a-diaza-s-indasen) boyaları floresans özellik gösteren oldukça renkli bileşiklerdir ve yüksek floresans kuantum verimi, düşük absorpsiyon-emisyon bant genişliği ve yüksek kararlılık gibi arzu edilen çok farklı özellikler sergilemektedirler. Ayrıca bu boyaların önemli özelliklerinden biri de BODIPY çekirdeğine farklı sübstitüentlerin bağlanması ile fotofiziksel ve elektrokimyasal özelliklerinin istenen uygulama alanı için kolayca tasarlanabilmesidir. Bu tez çalışması kapsamında ilk olarak 4 farklı mezo-BODIPY bileşikleri sentezlenmiştir. İkinci adımda ise bu bileşiklere C2 ve C6 konumlarından brom bağlanmıştır. Son olarak da sübstitüentlerin (fenil, 4-bromfenil, 4-metoksifenil, etil) ve brom atomunun fotofiziksel ve elektrokimyasal özelliklere etkileri incelenmiştir Sübstitüentlerin fotofiziksel özelliklere etkisini anlamak için, BODIPY çekirdeğinin mezo konumuna bağlamak üzere elektron çekici ve verici gruplar seçilmiştir Bütün BODIPY türevleri 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR ve FT-IR teknikleriyle karakterize edilmiştir. Spektral özellikleri incelemek amacıyla UV-Vis, floresans spektroskopisi ve dönüşümlü voltametri kullanılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin mezo konumunda elektron çekici bir grubun bulunması Stokes kaymasını arttırırken molar absorpsiyon katsayısını azalttığı gözlenmiştir. Bileşik 78'in 4-bromfenil grubunun elektron çekici doğasından dolayı maksimum absorpsiyon ve emisyon yaptığı dalgaboyunda batokromik kayma gözlenmiştir. Ayrıca elektron verici grup bağlı olan bileşik 81, daha düşük dalga boyunda absorpsiyon spektrumu göstermiştir. Yapıya brom eklenmesi Stokes kaymalarında önemli bir değişikliğe sebep olmazken molar absorpsiyon katsayısını artırmış ve daha yüksek absorpsiyon dalga boyuna kaymaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
BODIPY (4,4-Difloro-4-bora-3a,4a-diaza-s-indasen) dyes are highly colored compounds which show fluorescence properties and exhibit desirable very different properties such as high fluorescence quantum yield, low absorption-emission bandwidth and high stability. In addition, one of the important characteristics of these dyes is that the photophysical and electrochemical properties of the desired application area can be easily designed by introducing different substituents to the BODIPY core. In this thesis, firstly 4 different meso-BODIPY compounds were synthesized. In the second step, bromine was bound to C2 and C6 positions of these compounds. Finally, the effects on the photophysical and electrochemical properties of the substituents (phenyl, 4-bromophenyl, 4-methoxyphenyl, ethyl) and the bromine atom were investigated. In order to understand the effect of the substituents on photophysical properties, electron donor and acceptor groups bearing at meso position of the BODIPY core are chosen. All BODIPY derivatives were characterized by 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR and FT-IR spectroscopy techniques. In addition, UV-Vis, fluorescence spectroscopy and cyclic voltammetry were used to investigate their spectral properties. The presence of an electron acceptor group at the meso position of the synthesized compounds was shown to decrease the molar absorption coefficient while increasing Stokes shift. Because of the electron acceptor nature of 4-bromophenyl group, compound 78 shows the red shift at absorption and emission spectra. Besides, the compound 81 with the electron donating group shows the absorption spectra at lower wavelenght. The addition of bromine to the structure did not cause a significant change in Stokes shifts, but increased the molar absorption coefficient and lead to a higher absorption wavelength shift.