Bordipirin–porfirin bileşiklerinin sentezi ve optik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigating optical properties of boron dipyrrin–porphyrin compounds
- Tez No: 489275
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAYVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, porfirin makro halkasına β- (2-) veya mezo- konumlarındaki fenil halkaları üzerinde farklı sayıda BODIPY gruplarının bulunduğu yeni bileşiklerin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Mono sübstitüe bileşiklerde BODIPY grubunun bağlanma konumunun (β- veya mezo-), 2- konumundan bağlanmada porfirin halkasının merkezindeki metal iyonunun, mezo- sübstitüe bileşiklerde bağlanan BODIPY grubu sayısının ve elektron çekiciliği farklı grupların sentezlenen bileşiklerin kimyasal ve fotofiziksel özelliklerine etkileri incelenmiştir. İki farklı kromofor grubun kendine has özelliklerini bir araya getiren bu yeni moleküllerin ışık toplama, enerji aktarımı, non-lineer optik ve fotovoltaik cihazlar gibi konularda uygulama potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. Sentezlenen bileşiklerin özgün bileşiklerin yapıları; IR, UV-vis absorpsiyon, floresans emisyon, 1H-, 13C- NMR ve MS spektrum verilerinden faydalanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca, molar absorpsiyon katsayısı ve Stokes kayması gibi fotofiziksel parametreleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is synthesis of new compounds by linking BODIPY groups to porphyrin macro cycle on β- (2-) or various number of BODIPY groups substituted via phenyl rings on meso- positions of porphyrin macro cycle. The effects of linkage position (β- or meso-) of BODIPY group in mono substituted compounds, metal ion in the center of porphyrin macro cycle in 2-position linkage, difference number of substituted BODIPY groups on meso- substituted compounds and different moieties with converse electron withdrawing properties on chemical and photo-physical characteristics are investigated. These new compounds with combining unique properties of two distinctive chromophore groups are hopeful candidates of light harvesting, energy transfer, non-linear optics and photovoltaic device applications. Photo-physical parameters of synthesized new compounds such as molar absorption coefficient and Stokes shift calculated via absorption and emission spectra. Structure and spectroscopic properties of new compounds have been determined using FTIR, UV-vis absorption, fluorescence emission, 1H- 13C-, NMR and mass spectrum.