Bodipy benzimidazol bileşiklerinin sentezi ve fotofiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis and determination of photophysical properties to bodipy benzimidazole compounds
- Tez No: 869737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışması mezo (8) konumunda 2-fenil benzimidazol grubu bulunduran BODIPY türevlerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve fotofiziksel özelliklerinin belirlenmesini kapsamaktadır. Çalışma aşamalı sentez reaksiyonlarını içermekte olup ilk aşamada pirol türevleri (2,4-difenil-1H pirol, 2,4-bis(4-metoksifenil)-1H pirol ve 2,4-dietil-3-etil-1H pirol) ve koruma grubu içeren aromatik aldehitten (4-(5,5-dimetil-1,3-dioksan-2-il)benzaldehit) ilk seri BODIPY'lerin (bileşik A1, B1 ve C1) sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu bileşikler THF:H2O ortamında trifloroasetik asit ile hidroliz edilerek formil sübstitüe BODIPY ara ürünleri (sırasıyla A2, B2 ve C2) elde edilmiştir. Aldehit (formil) grupları, BODIPY çekirdeğinin mezo (8) pozisyonunda benzimidazol grubu oluşturmak için yapı taşı olarak kullanılmıştır. Son aşamada formil grupları içeren BODIPY bileşikleri o-fenilendiamin türevleri ile DMF içerisinde p-toluensülfonik asit katalizi altında reaksiyona sokularak nihai benzimidazolBODIPY türevleri (bileşik A3, B3, B4 ve C3) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapısal karakterizasyonları 1H, 13C-NMR, HRMS ve FTIR tekniklerinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin çözeltide soğurma ve floresans spektrumları alınarak temel fotofiziksel parametreleri ve nihai bileşiklerin singlet oksijen kuantum verimleri (ΦΔ) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the synthesis of some BODIPY derivatives containing 2-phenyl benzimidazole group in the meso (8) position, elucidation of their structures and determination of their photophysical properties. The study includes stepwise synthesis reactions, and in the first stage, the first serie of the BODIPYs (compounds A1, B1 and C1) were synthesized from an aromatic aldehyde (4-(5,5-dimethyl-1,3-dioxan-2-yl)benzaldehyde) containing protecting group and pyrrole derivatives (2,4-diphenyl-1H pyrrole, 2,4-bis(4- methoxyphenyl)-1H pyrrole and 2,4-diethyl-3-ethyl-1H pyrrole). These compounds were hydrolyzed with trifluoroacetic acid in THF:H2O media to obtain formyl-substituted BODIPY intermediates (A2, B2 and C2, respectively). The aldehyde (formyl) groups were used as building blocks to form the benzimidazole group at the meso (8) position of the BODIPY core. In the last stage, BODIPY compounds containing formyl groups were reacted with ophenylenediamine derivatives in DMF under p-toluenesulfonic acid catalysis to obtain the final benzimidazole-BODIPY derivatives (compounds A3, B3, B4 and C3). Structural characterizations of the synthesized compounds were carried out using 1H, 13C-NMR, HRMS and FTIR techniques. The photophysical parameters were determined by taking the absorption and fluorescence spectra of the compounds in solution, in addition to singlet oxygen quantum yields (ΦΔ) of the final compounds