Devlet ilkokullarının yöneticileri ile özel ilkokulların yöneticilerinin stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of stress levels betwen state and private elemantary school administrators roles
  1. Tez No: 541366
  2. Yazar: PINAR SELMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmadaki hedef, devlet ilkokullarında çalışan yöneticiler ile özel ilkokullarda çalışan yöneticilerin stres düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırma anketini İstanbul ili, Bahçelievler ilçesinde çalışan ilkokul yöneticileri yapmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular SPSS 20.0 programında analiz edilmiştir. Bu çalışmanın evrenini, 2016–2017 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bahçelievler ilçesindeki devlet ilkokullarında görev yapan yöneticiler ile özel ilkokullardaki yöneticilerden oluşturmaktadır. Örneklem alınmamıştır. Evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. 91 yönetici ölçeğe katılmıştır. Bunlardan 26 kişisi özel ilkokul yöneticisi, 65 tanesi ise devlet ilkokulu yöneticisidir. Bu araştırmada devlet ilkokullarının yöneticileri ile özel ilkokulların yöneticilerinin stres düzeylerinin karşılaştırılmasında cinsiyet, yaş grupları, öğrenim seviyeleri, kurumdaki görev yetkileri, yöneticilikte kıdem süresi, halen çalıştığı kurumda görev yapma yılları, öğrenci mevcudu, okul türü, öğretim şekli ve branşlarına göre yöneticiler incelenmiştir. Araştırma okullara gidilerek yöneticilerle birebir yapılmıştır. Devlet ilkokullarının yöneticileri ile özel ilkokulların yöneticilerinin stres düzeylerinin karşılaştırılması ölçeğindeki veriler Anova (Tek yönlü varyans analizi), t-testi (bağımsız gruplar) yapılarak açıklanmıştır. Çalışma sonucunda cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kurumundaki görevi, kıdem yılı, görev yılı, öğrenci sayısı, okul türü, öğretim şekli, branş değişkenleri stres nedenleri olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to compare the streSs levels of managers working in state primary schools and those working in private primary schools. The study test measurement has been applied to private and public school's administrators who work in the European districts of Bahçelievler, Istanbul. The data, which have been obtained in this research, has been analysed and evaluated in the SPSS program. In this research, the streSs level differences of private and public administrators has been measured in accordance with the following factors such as their sexes, ages, education levels, their positions in the schools, experience levels as a managing directors, how many years spent at their present schools, the cound of their schoolchild, the type of their schools, the type of the education and department varieties. The schools have been visited and survey questions has been applied to the administrators The questionnaire consisted of four sub-factors. The data have been interpreted by doing percentage, t-test, Anova (one way variety analyse) and scheffer test. This study has shown some results such as private school managing administrators, in comparison to public administrators are affected by events more quickly, are more impatient, intolerant to failures and have more streSs with the advance of their ages.