Tekebeveynli kadınların sosyal-psikolojik sorunları ve bu sorunlarla baş etme yöntemleri
Coping methods of single-parents family with social and psychological problems
  1. Tez No: 541367
  2. Yazar: BÜŞRA ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanlık tarihi boyunca toplumun en küçük birimi olan aile, zaman içerisinde değişim ve etkileşime uğramıştır. Sanayileşmeyle birlikte gelen çekirdek aile, günümüzde artık ebeveynlerin çeşitli sebeplerden dolayı anne veya babanın olmadığı bir ebeveyn ve çocuklardan oluşan tekebeveynli aile formunu oluşturmuştur. Çalışmamızda tekebeveynli ailelerin sorunları nelerdir ve bu sorunların çözümü esnasında ailenin nasıl yöntemler kullandığına dair cevaplar aranmıştır. Çalışmamız tekebeveynli aile üyelerinin kendilerine çözüm üretmekte yardımcı bir kaynak olması, sosyal politikaların geliştirilmesi üzerine yarar sağlanması ve aile çalışmaları yapan danışmanlara materyal üretmek amacıyla oluşturulmuştur. Çalışmamızda nitel bir yöntem kullanılmış olup, 20 aileyle görüşmeler yapılarak açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Ailelerin ekonomik, psikolojik ve sosyal çevre sorunlarının olduğu tespit edilmiştir. Aile bireylerinin kendi çabaları ve devlet desteğiyle yaşanan değişim esnasında karşılaştıkları sorunlara çözümler üretileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The family, as the smallest unit of society, has been transformed and interacted over time. The nuclear family, which emerged as a result of the Industrial Revolution, is now evolving towards a single-parent family consisting of single parents and children with a new division. In our study, we evaluated what are the problems of a single parent's family and how to solve these problems. These studies are designed with this purpose as a source for providing solutions to members of a single parent's family and providing benefits to social policies and principles and materials for family counselors. We use a qualitative method in this study and interviewed with 20 families, their responses are evaluated. In this study, the economic, psychological, and social problems of the family have been fixed. It is anticipated that the problems that the members of the single parent's family are facing with it to be (solved) created right solution with the support of the government and the family members themselves.