Eş kaybı yaşamış tek ebeveyn kadınların psikososyal sorunlarının incelenmesi: Giresun örneği
An evaluation of the psychosocial problems of single mothers who experienced spouse loss: The sample of Giresun province
- Tez No: 995909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde aile yapısında meydana gelen değişimler sonucunda tek ebeveynli ailelerin sayısı giderek artmaktadır. Özellikle eş kaybı sonrası ortaya çıkan tek ebeveynlik durumu, kadınların hem bireysel yaşamlarını hem de ebeveynlik rollerini çok boyutlu olarak etkilemektedir. Yaşanan kayıp, kadınların ekonomik, sosyal, duygusal ve psikolojik alanlarda çeşitli güçlüklerle karşılaşmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle eş kaybı yaşamış kadınların karşılaştıkları sorunların görünür hale getirilmesi ve bu ihtiyaçlara yönelik destek mekanizmalarının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, Giresun ilinde yaşayan, eş kaybı sonrası tek ebeveynlik rolünü üstlenen kadınların psikososyal sorunlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Giresun'da yaşayan eş kaybı yaşamış tek ebeveyn kadınlar oluştururken, örneklemini gönüllü olarak araştırmaya katılan 190 kadın meydana getirmiştir. Veri toplama aracı olarak Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve WHO-5 İyi Oluş indeksi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kadınların önemli bir bölümü yeterli sosyal destek alamadıklarını ifade etmektedir. Ekonomik destek mekanizmalarının yetersizliği ve destek ağlarının sınırlılığı, psikolojik iyilik hâllerini olumsuz etkilemektedir. Buna rağmen, birçok katılımcının uyum sağlama ve yaşamını yeniden yapılandırma konusunda güçlü baş etme kapasitesi geliştirdiği görülmüştür. Araştırma aynı zamanda sosyal hizmet sistemlerinin, eş kaybı yaşamış kadınların özgün ihtiyaçlarını karşılamada kritik bir role sahip olduğunu; ancak mevcut desteklerin bazı alanlarda yetersiz kaldığını saptamaktadır. Çalışma, sosyal hizmet uygulamalarının daha sistematik ve erişilebilir olmasıyla birlikte kadınların çok boyutlu gereksinimlerine duyarlı biçimde geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, eş kaybı yaşayan kadınların yaşadıkları zorlukların bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi, güçlendirici sosyal politikaların oluşturulması ve etkili müdahale programlarının geliştirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within recent years, the number of single-parent families has increased as a result of the social changes in family structures. In particular, single parenthood emerging after the loss of a spouse affects the individual life of a woman and her parenting roles in multidimensional ways. Such a loss often leads to various economic, social, emotional, and psychological challenges. Therefore, making the difficulties experienced by widowed women visible and developing supportive mechanisms that address their needs is of great importance. The puspose of this study is to examine the psychosocial problems of women living in the province of Giresun who have taken on the role of single parenthood following the loss of a spouse. A relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research population consisted of widowed single mothers residing in Giresun, and the sample included 190 women who voluntarily participated in the study. The Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the WHO-5 Well-Being Index were used as data collection tools. According to the findings, a significant proportion of the women reported that they did not receive adequate social support. The insufficiency of economic support mechanisms and limited support networks negatively influenced their psychological well-being. Nevertheless, many participants were found to have developed strong coping capacities in adapting to their circumstances and restructuring their lives. The research also reveals that social service systems play a crucial role in addressing the unique needs of widowed women; however, existing support remains insufficient in certain areas. The study highlights the need for social work practices to be more systematic, accessible, and responsive to the multidimensional needs of women. In conclusion, it is suggested that the challenges faced by widowed women should be assessed through a holistic approach, and that empowering social policies and effective intervention programs should be developed.